Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka AstraZeneca zatwierdzona na terenie Unii Europejskiej

Michał Miśko
Opublikowano

Trzecią szczepionką zatwierdzoną w Unii Europejskiej przez Komisję Europejską jest AstraZeneca.

Szczepionka AstraZeneca  powstała we współpracy z Uniwersytetem Oksforda. W zależności od podanej dawki tej szczepionki jej skuteczność sięga od 62 do 90 procent (średnia skuteczność to 70 procent). Najbardziej efektywne okazuje się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. Tak wynika z opublikowanych wyników badań. W badaniach klinicznych łącznie udział wzięło ok. 65 tysięcy osób. Warunki przechowywania nie są wymagające, to od 2 do 8 stopni Celsjusza. Szczepionka AstraZeneca, której oficjalna nazwa to AZD1222, zatwierdzona została na terenie Unii Europejskiej przez Komisję Europejską, po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków, 29 stycznia.

Szczepionki wektorowe opierają się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Przykładowo, mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Zalety szczepionek wektorowych to wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i stabilność.

Niemcy rekomenduje szczepionkę AstraZeneca osobom do 64 roku życia

Stiko, czyli niemiecki komitet d.s. szczepień rekomenduje, aby szczepionka AstraZeneca, która wkrótce ma zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską do użycia na terenie Unii Europejskiej, była podawana jedynie osobom w wieku od 18 do 64 roku życia. Nie ma wystarczająco przekonujących danych dotyczących efektywności u osób powyżej 65 roku życia - czytamy w komunikacie przekazanym przez niemieckie Ministerstwo Zdrowia. AstraZeneca zaprzecza takim twierdzeniom.

Dotychczas, oprócz terenu UE, AstraZeneca zatwierdzona została do użycia m.in. w Brazylii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Indiach, Pakistanie, czy RPA.

W grudniu ubiegłego roku AstraZeneca ogłosiła, że zamierza wejść we współpracę z Instytutem Gamalei, twórcami rosyjsjkiej szczepionki Sputnik V, w celu poprawienia efektywności swojego preparatu.

Według zawartych umów Polska ma otrzymać 16 milionów dawek szczepionki AstraZenca i Uniwersytetu Osforda.