Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka AstraZeneca w Polsce dla osób do 60 roku życia

  • Nauka
  • Opublikowano

Szczepionką AstraZeneca w Polsce zaszczepione zostaną osoby od 18 do 60 roku życia.

Szczepionka AstraZeneca, która kilka dni temu, jako trzecia, została zatwierdzona przez Komisję Europejską do powszechnego użycia na terenie Unii Europejskiej, dostępna będzie w Polsce dla osób od 18 do 60 roku życia. Ma to związek z rekomendacją Rady Medycznej dot. tego preparatu. Analogiczna decyzję kilka dni wcześniej podjęły Niemcy, z tą różnicą, że granica u naszych zachodnich sąsiadów wyznaczona została na 64 rok życia. Ma to związek z informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej o niższej skuteczności szczepionki AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda w stosunku do osób powyżej 65 roku życia. Jednocześnie szef KPRM, Michał Dworczyk, poinformował dziś (2 lutego), że planowane jest rozpoczęcie szczepień grupy 1c, czyli nauczycieli.

Takie rozwiązanie nie podoba się prezesowi Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomirowi Broniarzowi.

Sławomir Broniarz nie podał żadnych argumentów na swoje twierdzenia o eksperymentach.

Szczepionka AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda zatwierdzona została dotychczas do użycia, między innymi, na terenie Wielkiej Brytanii, Indii, na Węgrzech, w Maroku, Brazylii, Argentynie i Meksyku. Dotychczas nie napływały stamtąd żadne informacje o słabszym działaniu preparatu na osoby powyżej 65 roku życia. Sam producent podaje, że średnia skuteczność szczepionki wynosi 70 procent. Najbardziej efektywne okazuje się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. AstraZeneca to szczepionka inna, niż dotychczas zatwierdzane na terenie Unii. Powstała w technologii wektorowej, co oznacza, że opiera opiera się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Dla przykładu mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Zalety szczepionek wektorowych to wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i stabilność.