Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Europejska Agencja Leków rozpoczyna proces zatwierdzania szczepionki Novavax

  • Nauka
  • Opublikowano
Europejska Agencja Leków rozpoczyna proces zatwierdzania szczepionki Novavax
Novavax

Europejska Agencja Leków rozpoczęła proces, który w efekcie może skutkować zatwierdzeniem czwartej szczepionki na terenie Unii Europejskiej.

Novavax to niewielka amerykańska firma medyczna, która prace w trzecim etapie badań klinicznych nad szczepionką NVX-CoV2373 rozpoczęła pod koniec września ubiegłego roku. Badania zakończyły się w ostatnich dniach stycznia. Udział wzięło w nich ok. 45 tysięcy ochotników. Dane wskazują na blisko 90 procentową skuteczność. Europejska Agencja Leków rozpoczęła dziś proces, który w efekcie może skutkować zatwierdzeniem czwartej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej.

Wstępne rozmowy Komisji Europejskiej na ewentualny zakup szczepionki Novavax zakończyły się pod koniec grudnia. Planowana umowa umożliwi wszystkim państwom członkowskim zakup 100 mln dawek i opcję domówienia kolejnej takiej transzy. 

NVX-CoV2373 firmy Novavax to szczepionka białkowa, dwudawkowa, domięśniowa. Z opublikowanych dotychczas danych wynika, że preparat jest skuteczny również w przypadku tzw. nowych szczepów wirusa, czyli wariantów brytyjskiego i afrykańskiego.

W tej chwili na terenie Unii wykorzystywane są szczepionki Pfizera i BioNTech, Moderny oraz AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda.