Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Polska podpisała już umowy na dostawy siedmiu szczepionek

  • Nauka
  • Opublikowano

Polska podpisała już umowy na niemal 100 milionów dawek szczepionek na Covid-19. 

Do pięciu szczepionek, które pierwotnie zawarto w Narodowym Programie Szczepień, czyli Comirnaty, Moderny, Johnson&Johnson, AstraZeneca i Curevac dołączyły kolejne na dostawy których Polska podpisała umowę w ramach mechanizmu unijnego. Nowe preparaty na szczepionkowej mapie to opisywany na naszych łamach niedawno Novavax, którego proces opiniowania rozpoczęła niedawno Europejska Agencja Leków, oraz francuska Valneva.

Polska ma umowę na ponad 8,3 miliona dawek podjenostkowej, białkowej szczepionki Novavaxu. Jej dostawy mają odbyć się w drugim kwartale tego i pierwszym kwartale przyszłego roku. Francuska Valneva, która obecnie znajduje się w fazie badań klinicznych (w połączonej pierwszej i drugiej fazie badań), to szczepionka inaktywowana. Na ten preparat, który ma dotrzeć do naszego kraju w ostatnim kwartale 2021 roku, podpisano umowę na 10 tysięcy dawek. 

Szczepionki o których do tej pory mowa była w największym stopniu, czyli Pfizera i BioNTech w łącznej sumie dawek ponad 16,7 miliona docierają i będą docierać do nas sukcesywnie do końca trzeciego kwartału tego roku. W ramach drugiej umowy, która opiewa na prawie 25 milionów dawek, otrzymamy je w drugim i czwartym kwartale tego roku. AstraZeneca także dociera już do polski. Łącznie trafi do nas 16 milionów dawek w pierwszych dwóch kwartałach 2021 roku. Szczepionki Moderny trafiać będą do polski w pierwszym i trzecim kwartale tego roku. W ramach dwóch umów otrzymamy odpowiednio ponad 6,6 i 4,1 miliona dawek. Dostawy uzupełniają szczepionki Johnson&Johnson, która w ostatnich dniach została przedstawiona do zatwierdzenia Federalnej Agencji Leków i Żywności w Stanach Zjednoczonych. Otrzymamy w ramach unijnego mechanizmu prawie 17 milionów dawek tego preparatu w drugim i czwartym kwartale 2021 roku. Szczepionka Curevac zacznie spływać do polski jeszcze w pierwszym kwartale tego oraz pierwszym kwartale przyszłego roku. Łącznie otrzymamy ponad 5,6 miliona dawek szczepionki tego producenta.