Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Novavax pokazuje imponujące dane na temat swojej szczepionki

Michał Miśko
Opublikowano
Novavax pokazuje imponujące dane na temat swojej szczepionki
Novavax

Novavax opublikowało nowe dane z badań klinicznych przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii. Liczby są obiecujące. Firma z Maryland planuje, że NVX-CoV2373 zatwierdzona do użycia na terenie Stanów Zjednoczonych zostanie w maju.

Z opublikowanych, najnowszych, finalnych rezultatów badań (to rozszerzona analiza tych badań, które Novavax przedstawiał w styczniu) nad skutecznością proteinowej szczepionki NVX-CoV2373 wynika, że zabezpiecza ona w 96 procentach przed średnim i poważnym przebiegiem Covid-19, spowodowanym oryginalnym wirusem, oraz w 86 procentach przed tzw. wariantem brytyjskim. Wyniki dotyczą badań na 15 tysiącach ochotników w Wielkiej Brytanii. Uczestniczący w badaniu reprezentowali grupę wiekową od 18 do 84 roku życia. Powyżej 65 roku życia było 27 procent ochotników.

Na skróty:

  • średnia skuteczność przeciwko oryginalnemu i brytyjskiemu szczepowi wirusa wynosi 90 procent
  • średnia skuteczność przeciwko wirusowi odmiany południowoafrykańskiej wynosi 48,6 procenta

W mniejszej grupie badawczej (2665 osób), w Afryce Południowej, szczepionka Novavaxu wykazała 55 procentową skuteczność wśród pacjentów nie będących HIV pozytywnymi. Znacząca większość badanych u których rozwinęła się choroba zakażona była tzw. wariantem afrykańskim koronawirusa SARS-CoV-2. Skuteczność szczepionki przeciwko tej mutacji wirusa wśród badanych osób HIV pozytywnych spada do 49 procent. Badania w obu grupach, europejskiej i afrykańskiej, nie wykazały również żadnych poważnych niepożądanych skutków ubocznych po szczepieniu.

Novavax prowadzi również odrębne badania na grupie 30 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. Finalne wyniki tej grupy mają być znane w kwietniu. Jeśli amerykański regulator uzna wyniki badań z Europy to szczepionka Novavaxu może zostać zatwierdzona na terenie USA w maju. Novavax pełnie zdolności produkcyjnych swojego preparatu może osiągnąć również w kwietniu. Jeśli amerykańska Federalna Agencja d.s. Żywności i Leków uzna dane z Wielkiej Brytanii za niewystarczające zatwierdzenie w Stanach Zjednoczonych opóźni się o kilka miesięcy. Firma zamierza produkować swoją dwudawkową szczepionkę w ośmiu fabrykach na świecie. 

Europejska Agencja Leków rozpoczęła kroczący (rolling review) proces oceny szczepionki Novavaxu 3 lutego. W drugim kwartale szczepionka może zostać również zatwierdzona na terenie Wielkiej Brytanii. Novavax na swoje badania oraz produkcję otrzymał amerykańskiego rządu 1,6 miliarda dolarów w dotacjach. Firma zamierza również rozpocząć badania nad szczepionką obejmującą inne pojawiające się mutacje koronawirusa.