Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Rejestracja na szczepienia przyśpieszy

Michał Miśko
Opublikowano

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował dziś po posiedzeniu rządowego zespołu zarzadzania kryzysowego, że dojdzie do zmian w procesie rejestracji na szczepienia. Ma przyśpieszyć.

Już w poniedziałek, 22 marca, zarejestrować na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 65 i 66 lat. Dzień później kolejne roczniki, osoby urodzone w latach od 1947 do 1961. Takie przyśpieszenie związane jest z tym, że proces rejestracji seniorów spowolnił, wiele osób nie zgłasza się również na szczepienia, pomimo tego, że miały ustalony termin. Ma to związek ze złą prasą jaką ma w ostatnich dniach szczepionka AstraZeneca, pomimo tego, że Europejska Agencja Leków oraz sam producent przekonują, że preparat jest bezpieczny i nie ma żadnych przekonujących danych, które by sugerowały, że mała liczba incydentów zakrzepowych ma jakikolwiek związek ze szczepieniami.

Decyzję o zmianach podjęto na dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Znaczna część niewykorzystanych szczepionek AstraZeneca leży w lodówkach w punktach szczepień. Należy je wykorzystać.

Dwa dni temu na briefingu prasowym Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke, dyrektorka EMA, powiedziała i potwierdziła, że AstraZeneca jest bezpieczna i jest skuteczna, a ewentualne benefity z wykorzystania jej przewyższają możliwe ryzyko. Dodała jednak, że w stu procentach jakiegokolwiek zagrożenia zakrzepem jednoznacznie wykluczyć również nie można. To przypadki niezwykle rzadkie i bardzo skomplikowane w analizie. Po informacjach EMA część krajów, które wcześniej wstrzymały szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkim wznowiła proces szczepień. Niektóre jednak, jak Szwecja, Norwegia, Finlandia czy Dania nie wznowiły szczepień i czekają na wyniki badań krajowych. Francja z kolei wskazała, że wznowienie szczepień AstraZenecą będzie dotyczyć osób powyżej 55 roku życia, bo, jak wskazuje, z analiz wynika, że ta grupa wiekowa narażona jest  na ewentualne tego typu działanie uboczne mniej, niż osoby młodsze.

Z raportów wynika, że incydenty z zakrzepami nie są ani częste, ani nie dotyczą jedynie AstraZeneci. W Wielkiej Brytanii do końca lutego zanotowano 38 przypadków takich dolegliwości spośród 10,7 miliona pacjentów, którzy wcześniej zaszczepieni zostali preparatem Pfizera. Dla porównania, w tym samym okresie, wśród 9,7 miliona pacjentów zaszczepionych AstraZenecą takich incydentów wystąpiło 30.