Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowe zasady kwarantanny dla powracających z zagranicy

Michał Miśko
Opublikowano

Od 30 marca wprowadzone zostają nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób wjeżdżających w granice Polski.

Nowe zasady kwarantanny, które obowiązują od 30 marca, dzielą wjeżdżających do naszego kraju na dwie grupy. Tych, którzy wjeżdżają do kraju ze strefy Schengen i tych, którzy wjeżdżają do polski spoza tej strefy.

Strefa Schengen – obszar obejmujący 26 państw, na którym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. Strefa Schengen została utworzona na podstawie Układu z Schengen podpisanego w 1985 roku. Do strefy Schengen należą państwa członkowie Unii Europejskiej oraz Watykan, Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, Szwajcaria i San Marino.

Wjeżdżający do Polski ze strefy Schengen będą zobowiązani do odbycia 10 dniowej kwarantanny, bez względu na to, jakim środkiem transportu dostali się do kraju (wcześniejsze zasady obejmowały jedynie transport zbiorowy). Zwolnienie z odbycia kwarantanny zapewnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, nie starszy jednak, niż 48 godzin (nie ważne, gdzie został wykonany).

Dla osób, którzy wjadą do kraju spoza strefy Schengen również nałożona zostanie kwarantanna 10 dniowa. Różnica polega jednak na tym, ze z kwarantanny po powrocie spoza Schengen zwalniać może jedynie test (antygen lub PCR) wykonany już na terenie Polski.

Z obowiązkowej kwarantanny zwalnia szczepienie wykonane jedną ze szczepionek zatwierdzonych na terenie Unii Europejskiej oraz bycie ozdrowieńcem, jeśli zakończyło się izolację nie później, niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy. Oczywiście taki stan, zarówno osoby zaszczepionej, jak i ozdrowieńca, trzeba udokumentować. Przedstawiciele niektórych zawodów są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Aktualne informacje na ten temat podaje na swojej stronie internetowej Straż Graniczna.