Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

EMA podtrzymuje, że AstraZeneca jest bezpieczna, ale zakrzepy mogą być spowodowane szczepionką

Michał Miśko
Opublikowano

Europejska Agencja Leków podtrzymuje swoje zdanie, że AstraZeneca jest szczepionką skuteczną i bezpieczną, ale pojawiające się przypadki zakrzepicy po jej zastosowaniu, choć niezwykle rzadkie, mogą być spowodowane szczepieniem. EMA nadal będzie monitorować bezpieczeństwo wszystkich zatwierdzonych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego preparatów.

Tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej, jest oświadczenie Europejskiej Agencji Leków w sprawie bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda.

Jest związek pomiędzy niezwykle rzadko występującymi incydentami zakrzepowo - zatorowymi, a szczepieniem preparatem AstraZeneca. Europejska Agencja Leków nie zmienia jednak zdania. Szczepionka Vaxzevria jest bezpieczna i skuteczna. Agencja nadal będzie badać bezpieczeństwo wszystkich zatwierdzonych na swoim terenie szczepionek i efekty swojej pracy prezentować opinii publicznej. Przedstawiciele EMA powiedzieli również, że częstsze występowanie zakrzepów nie jest związane ani z płcią pacjenta, ani z jego wiekiem.

Na tę chwilę nie udało się odpowiedzieć jednak na pytanie co konkretnie powoduje w niezwykle rzadkich przypadkach powstanie zakrzepów. Badane są tezy oparte na aktywacji w niektórych przypadkach bardzo rzadkiego rodzaju przeciwciał lub tez związek pomiędzy powstawaniem zakrzepów, a przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. I chociaż związek tych skutków ubocznych ze szczepieniem najprawdopodobniej istnieje, to nie wiadomo co może go tak naprawdę powodować. Powinny jednak, zdaniem ekspertów EMA, znaleźć się na liście znanych skutków ubocznych w zaktualizowanej charakterystyce produktu leczniczego.

W Wielkiej Brytanii zarekomendowano dziś, aby szczepionki AstraZeneca nie były podawane osobom poniżej 30 roku życia. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii rozpoczęto dziś szczepienia preparatem Moderny (dotychczas w użyciu były jedynie szczepionki AZ oraz Pfizera).

Do 4 kwietnia liczba zgłoszonych przypadków zakrzepicy wzrosła do 222 spośród wszystkich 34 milionów osób zaszczepionych. Większość z tych przypadków dotyczy zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Większość również dotyczy kobiet w wieku od 30 do 45 roku życia, ale ta grupa została do tej pory zaszczepiona w nieporównywalnie większych proporcjach od innych grup.