Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Portugalia chce ograniczyć szczepienia AstraZenecą na terenie Unii Europejskiej do osób 60+

Michał Miśko
Opublikowano

Sprawująca prezydencję w Unii Europejskiej Portugalia chce ograniczenia stosowania szczepionki AstraZeneca na terenie Wspólnoty do osób powyżej 60 roku życia.

Portugalska minister zdrowia, Marta Temido, wysłała w imieniu swojego kraju list adresowany do unijnego ministra zdrowia z sugestią, aby kwestia szczepień preparatem AstraZeneca na terenie Wspólnoty została ujednolicona. Portugalia, która sprawuje obecnie prezydencję w Unii sugeruje, aby ograniczyć użycie szczepionki Vaxzevria do osób powyżej 60 roku życia. 

Na ograniczenia w swoich programach szczepień zdecydowały się już Niemcy, Włochy i Francja. Te trzy kraje szczepionką AstraZeneci i Uniwersytetu Oksforda szczepią już tylko obywateli powyżej 60 roku życia. Ograniczenia te spowodowane są oczywiście pojawiającymi się incydentalnie przypadkami występowania zakrzepicy tuż po wakcynacji. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków potwierdziła, że incydenty zatorowo - zakrzepowe mogą mieć związek ze szczepieniem, ale nie są znane ani czynniki zwiększające ryzyko wystapienia takich odczynów, ani też nie występują one często na tyle, żeby decydować o poważnych ruchach względem używanej na terenie Wspólnoty szczepionki.

Do 4 kwietnia liczba zgłoszonych przypadków zakrzepicy wzrosła do 222 spośród wszystkich 34 milionów osób zaszczepionych. Większość z tych przypadków dotyczy zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Większość również dotyczy kobiet w wieku od 30 do 45 roku życia, ale ta grupa została do tej pory zaszczepiona w nieporównywalnie większych proporcjach niż inne grupy. Trwają badania na temat potencjalnego związku występowania zakrzepicy, a przyjmowaniem innych leków, np. antykoncepcji hormonalnej.