Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

CDC i FDA rekomenduje przerwanie szczepień preparatem Johnson&Johnson

Michał Miśko
Opublikowano

Amerykańskie CDC i FDA rekomendują natychmiastowe przerwanie szczepień preparatem Johnson&Johnson ze względów bezpieczeństwa.

Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Agencja d.s. Żywności i Leków apelują o wstrzymanie szczepień preparatem Johnson&Johnson w Stanach Zjednoczonych. Do wczoraj w USA rozdysponowano 6,8 miliona dawek tej szczepionki. CDC i FDA wydały wspólne oświadczenie w którym, jak opisuje Bloomberg, przeczytać można, że zalecenie wstrzymania szczepień podyktowane jest kwestiami bezpieczeństwa. Sześć kobiet po zaszczepieniu preparatem Johnson&Johnson doznało bowiem niezwykle rzadkiej odmiany zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Sprawa dotyczy kobiet w wieku od 18 do 48 roku życia.

To kolejne przypadki pojawienia się tego typu działania niepożądanego w przypadku szczepionek na Covid-19. Wcześniej przedstawiciele, między innymi, Europejskiej Agencji Leków badali związek zakrzepicy z przyjęciem szczepionki AstraZeneca. Europejski regulator nie znalazł jednoznacznych przyczyn powstawania zakrzepów u osób zaszczepionych, ale słowami swoich przedstawicieli stwierdził, że jest związek przyczynowo skutkowy, choć niezwykle rzadki, pomiędzy szczepieniem, a wystąpieniem opisywanego działania niepożądanego, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Przypadki zakrzepicy pojawiały się również, np. w Wielkiej Brytanii, po szczepieniu preparatem Pfizera. Zakrzepica, i to o wiele częściej,niż w przypadku szczepień, pojawia się róznież w trakcie lub po przechorowaniu Covid-19.

Rekomendacji CDC i FDA na razie nie skomentowała firma Johnson&Johnson, Europejska Agencja Leków również na ten moment nie wydała żadnych rekomendacji. Szczepionką Johnson&Johnson planuje się szczepienia w Europie w najbliższym czasie.

Zakrzepica zatok żylnych mózgu

Zakrzepica zatok żylnych mózgu to niezwykle rzadkie zjawisko. Najczęstszym objawem choroby jest ból głowy (występuje u około 90 procent pacjentów). W następstwie tego schorzenia może dojść np. do udaru żylnego mózgu. 

Johnson&Johnson

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen została dopuszczona do użytku, między innymi, na terenie Stanów Zjednoczonych, w Kanadzie, Bahrajnie oraz Unii Europejskiej. Szczepionka wektorowa J&J wykazuje skuteczność na poziomie 72 procent w przypadku ciężkiej i łagodniejszej choroby i 80 procent biorąc pod uwagę jedynie ciężki przebieg Covid-19. Taką skuteczność wykazano wśród pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W Afryce Południowej skuteczność przeciwko tam występującej mutacji wirusa spada do 64 procent. Johnson&Johnson badania kliniczne przeprowadzało w USA, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej. Trzecia faza badań rozpoczęła się na początku września 2020 roku, wyniki przedstawiono pod koniec stycznia tego roku. Szczepionka Ad26.COV2.S jest, jak na razie, najbardziej przystępna jeśli chodzi o dystrybucję i transport. Pomijając jednodawkowość specyfik J&J przechowywany może być w zwykłych lodówkach w temperaturze od 2 do 8 st. Celsjusza.