Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od 10 maja program szczepień może zostać uwolniony

Michał Miśko
Opublikowano

Premier mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że po 10 maja Narodowy Program Szczepień przeciwko SARS-CoV-2 zostanie uwolniony, co oznacza możliwość rejestracji na szczepienie wszystkich chętnych dorosłych Polaków, bez względu na wiek.

Liczba wykonanych szczepień w Polsce zbliża się do 9 milionów. W pełni zaszczepiono do tej pory jest prawie 2,3 miliona osób. W tej chwili każdego dnia na szczepienie mogą rejestrować się kolejne roczniki, dziś, 19 kwietnia, są to osoby urodzone w 1968 roku. W kolejnych dniach będą to kolejne roczniki, aż do osób urodzonych w roku 1973. Na razie plan szczepień przewiduje rejestrację do tego rocznika. Premier Morawiecki ujawnił dziś, że prawdodpobnie już 10 maja Narodowy Program Szczepień zostanie uwolniony całkowicie, co oznacza, że wszystkim dorosłym Polakom wystawione zostaną skierowania. Trzeba się będzie jeszcze zarejestrować i uzyskać wolny termin szczepienia.

Przyśpieszenie programu szczepień ma być możliwe, między innymi, dzięki powstaniu nowych punktów na terenie całego kraju. Są to tzw. Punkty Szczepień Powszechnych za których organizację odpowiadają poszczególne samorządy. Pierwsze takie punkty już ruszyły. Docelowo w całej polsce ma ich być aż 600. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. W takich punktach, według zaktualizowanych zasad, kwalifikację do szczepienia oraz samo szczepienie, będzie mogło być wykonane przez osoby z poszerzonej listy zawodów.

W niektórych miejscach powstaną również tzw. punkty drive thru, czyli miejsca (najczęściej duże parkingi) w których przyjeżdżając samochodem będzie się można zaszczepić nie wychodząc nawet ze swojego pojazdu. W punktach drive thru obowiązują specjalne zasady. Przyjazd na miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem i wypełnionym formularzem, obowiązek pozostania w aucie – to tylko niektóre z nich. 

Na ten moment w Polsce szczepi się preparatami Pfizera i BioNTech, Moderny, Astra Zeneca i Johnson&Johnson. Zarejestrować się na szczepienie mozna dzwoniąc do wybranego punktu szczepień, na infolinię 989 lub przez pacjent.gov.pl.