Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Do 9 maja skierowania na szczepienie dla wszystkich Polaków

Michał Miśko
Opublikowano

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił szczegóły nowego harmonogramu Narodowego Programu Szczepień.

Do 24 kwietnia Narodowy Program Szczepień przebiegać będzie według dotychczasowych wytycznych, czyli każdego dnia możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 otrzymują kolejne roczniki. I tak, już dziś, 20 kwietnia, rejestrować mogą się osoby urodzone w 1969 roku, następnie rok 1970, 1971, 1972, i 1973 24 kwietnia. Od 26 kwietnia jednak rejestracji podlegać będą już dwa roczniki, począwszy od urodzonych w latach 1974-1975, aż do roczników 92, 93 dnia 6 maja. Od 7 maja nastąpi kolejne przyśpieszenie i rejestracji na szczepienie będą mogły dokonać osoby, które urodziły się w kolejnych trzech latach, począwszy od roczników 1994-1996. Już więc 9 maja skierowanie na szczepienie otrzymają najmłodsze uprawnione do tego osoby, a więc urodzone w latach 2000-2003. O zmianach na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował szef KPRM, Michał Dworczyk.

Dodatkowo, 4 maja, na szczepienie zarejestrować będą się mogły wszystkie osoby w wieku od 18 do 29 roku życia, które w pierwszym kwartale tego roku deklarowały taką chęć, w specjalnie do tego przeznaczonym formularzu zgłoszeniowym. Zwiększone tempo szczepień związane jest z uruchomieniem w całym 600 dodatkowych punktów szczepień, tzw. Punktów Szczepień Powszechnych, za które odpowiedzialne są samorządy. Pierwszych szesnaście takich pilotażowych punktów już ruszyło. Nowym rozwiązaniem są także punkty drive thru, gdzie szczepionkę można przyjąć, nie wychodząc z samochodu. Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

W Polsce do tej pory wykonano ponad 9 milionów szczepień, z czego 2,3 miliona osób jest już w pełni zaszczepionych. Dotychczas wśród osób, które poddały się szczepieniu wystąpiło 6292 zarejestrowane niepożądane odczyny poszczepienne.