Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

W majowy weekend prosto ze spaceru zaszczepisz się Johnson&Johnson. Przypominamy co to za szczepionka

Michał Miśko
Opublikowano

W nadchodzący majowy weekend w miastach wojewódzkich osoby, które dysponują skierowaniem będą mogły się zaszczepić bez wcześniejszej rejestracji. prosto ze spaceru, jak powiedział premier Mateusz Morawiecki. Specyfika takich punktów sprawia, że zaszczepić będzie się można tylko jednym rodzajem szczepionki - jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

W najbliższy, majowy weekend w miastach wojewódzkich dostępne będą mobilne punkty szczepiące w których, bez wcześniejszego umawiania się, będzie możliwość zaszczepienia się. Z punktów skorzystać będą mogły wszystkie osoby, które mają na swoich kontach aktywne e-skierowania. Osoby, które pojawią się od 1 do 3 maja w takich punktach otrzymają jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Personel takiego punktu, w razie jakichkolwiek wątpliwości, odpowie również na wszelkie pytania pojawiających się pacjentów. My przypomnimy Wam co to za preparat już teraz.

Szczepionka Johnson&Johnson

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (to oficjalna nazwa szczepionki potocznie nazywanej Johnson&Johnson) została zatwierdzona do użytku na terenie Unii Europejskiej 11 marca. Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na użycie tego preparatu na terenie Wspólnoty po wcześniejszej, pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Johnson&Johnson to preparat jednodawkowy. Szczepionka wektorowa J&J wykazała skuteczność na poziomie 72 procent w przypadku ciężkiej i łagodniejszej choroby i 80 procent biorąc pod uwagę jedynie ciężki przebieg Covid-19. Taką skuteczność wykazano wśród pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W Afryce Południowej skuteczność przeciwko tam występującej mutacji wirusa spada do 64 procent. Johnson&Johnson badania kliniczne przeprowadzało w USA, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej. Trzecia faza badań rozpoczęła się na początku września 2020 roku, wyniki przedstawiono pod koniec stycznia tego roku. Najnowsze badania, opublikowane w New England Journal of Medicine, potwierdzają skuteczność na poziomie 67 procent w przypadku choroby, która zaczęła się co najmniej 14 dni po podaniu i 66 procent w przypadku choroby, która zaczęła się 28 dni po podaniu. 85 procentową skuteczność szczepionki w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby zanotowano po ośmiu tygodniach od szczepienia. Preparat Johnson&Johnson wykazał również skuteczność w stosunku do mutacji wirusa, tzw. odmiany afrykańskiej i brazylijskiej.

Szczepionka J&J badana była na grupie ponad 44 tysięcy ochotników.

Szczepionka a przypadki zakrzepicy

Szczepionka Johnson&Johnson używana również w Stanach Zjednoczonych łączona jest również z niezwykle rzadkimi efektami niepożądanymi w postaci zakrzepicy. Na początku kwietnia Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Agencja d.s. Żywności i Leków apelowały o wstrzymanie szczepień preparatem Johnson&Johnson w tym kraju. Na prawie 7 milionów szczepień wystąpiło tam (według danych z 12 kwietnia) sześć niezwykle rzadkiej odmiany zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Sprawa dotyczyła kobiet w wieku od 18 do 48 roku życia. Sprawę badała również Europejska Agencja Leków, która tydzień temu wydała oświadczenie w tej sprawie.

EMA znajduje możliwy związek z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek krwi.

Jednocześnie Agencja zaznaczyła jednak, że ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny.

Covid-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłaszane zakrzepy krwi przy małej liczbie płytek krwi są bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki Janssen w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Komitet PRAC (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee) przy EMA w trakcie podejmowania decyzji uwzględnił wszystkie dostępne dowody, w tym potwierdzone 8 przypadków ze Stanów Zjednoczonych. Doktor Peter Arlett na konferencji prasowej podkreślił również, że EMA posiada również informacje (oprócz tych o ośmiu przypadkach zakrzepic połączonych z małopłytkowością u osób, którym podano szczepionkę Johnson&Johnson w USA), o 287 przypadkach u osób, którym podano preparat AstraZeneca (Vaxzevria), 25 po podaniu szczepionki Pfizera oraz 5 po podaniu preparatu Moderny.