Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pfizer złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki dla dzieci powyżej 12 roku życia

Michał Miśko
Opublikowano

Pfizer i BioNTech złożyli wniosek do Komisji Europejskiej o zatwierdzenie szczepionki Comirnaty, która mogłaby być stosowana u dzieci od 12 do 15 roku życia.

Badania kliniczne na grupie 2260 dzieciach przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały stu procentową efektywność przeciwko symptomatycznemu Covid-19, podały firmy Pfizer i BioNTech. Konsorcjum złożyło już stosowne dokumenty do Komisji Europejskiej celem zatwierdzenia szczepionki przeciwko Covid-19 na terenie Wspólnoty dla dzieci od 12 do 15 roku życia. W następnej kolejności Pfizer i BioNTech zamierzają dokumentować działanie i skuteczność szczepionki na dzieciach jeszcze młodszych. Na początku kwietnia o zatwierdzenie szczepionek dla tej samej grupy wiekowej Pfizer wniósł do Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Zanim Komisja Europejska zatwierdzi ewentualnie szczepionkę dla dzieci na terenie Unii musi ona przejść te sama procedurę co szczepionki dla dorosłych, czyli uzyskać pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków. To potrwa od czterech do sześciu tygodni, a więc jest spora szansa, że szczepić dzieci w UE będziemy już latem. Specjaliści sugerują, że szczepienie dzieci, które z reguły lżej przechodzą zakażenie, ale mogą być nosicielami wirusa, jest kolejnym ważnym krokiem do uzyskania odporności populacyjnej i w efekcie odniesieniu ostatecznego zwycięstwa nad wirusem SARS-CoV-2.

Pfizer zapowiada również, że wyniki badań nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionki dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą być dostępne już w lipcu.