Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dania rezygnuje ze szczepionki Johnson&Johnson

Michał Miśko
Opublikowano

Dania rezygnuje z użycia szczepionek Johnson&Johnson. Zdaniem władz tego kraju ryzyko, jakie wynika z potencjalnych skutków ubocznych w postaci zakrzepicy jest zbyt duże.

Miesiąc po tym jak Dania zrezygnowała z użycia szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda rząd tego kraju podjął decyzję o rezygnacji z innej, wektorowej szczepionki zatwierdzonej do użycia na terenie Unii Europejskiej, szczepionki Johnson&Johnson. Ministerstwo Zdrowia Danii swoją decyzję opiera na względnej kontroli na sytuacją epidemiczną kraju, która pozwala na rezygnację z kolejnej szczepionki i nie podejmowanie ewentualnego ryzyka.

Szczepionka Johnson&Johnson miała znacznie przyśpieszyć program szczepień realizowany w Danii. Kraj w którym mieszka niespełna 6 milionów ludzi zamwówił 7 milionów dawek omawianej szczepionki. Rząd Danii szacuje, że brak Johnson&Johnson w programie szczepień opóźni osiągnięcie celu o jakieś cztery tygodnie.

Szczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona do użytku w UE, USA i dziesięciu innych krajach (stan na 22 kwietnia) łączona jest z niezwykle rzadkimi efektami niepożądanymi w postaci zakrzepicy. Na początku kwietnia Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Agencja d.s. Żywności i Leków apelowały o wstrzymanie szczepień preparatem Johnson&Johnson w tym kraju. Na prawie 7 milionów szczepień wystąpiło tam (według danych z 12 kwietnia) sześć niezwykle rzadkiej odmiany zakrzepicy zatok żylnych mózgu. Sprawa dotyczyła kobiet w wieku od 18 do 48 roku życia. Sprawę badała również Europejska Agencja Leków, która tydzień temu wydała oświadczenie w tej sprawie.

Komitet PRAC (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee) przy EMA w trakcie podejmowania decyzji uwzględnił wszystkie dostępne dowody, w tym potwierdzone 8 przypadków ze Stanów Zjednoczonych. Doktor Peter Arlett na konferencji prasowej podkreślił również, że EMA posiada również informacje (oprócz tych o ośmiu przypadkach zakrzepic połączonych z małopłytkowością u osób, którym podano szczepionkę Johnson&Johnson w USA), o 287 przypadkach u osób, którym podano preparat AstraZeneca (Vaxzevria), 25 po podaniu szczepionki Pfizera oraz 5 po podaniu preparatu Moderny.