Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Stany Zjednoczone popierają zniesienie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

Rząd Stanów Zjednoczonych popiera pomysł zniesienia patentów na szczepionki przeciwko Covid-19. Dalsze rozmowy na ten temat będą toczone w trakcie obrab Światowej Organizacji Handlu.

Prawo własności intelektualnej powinno zostać zniesione w stosunku do szczepionek przeciwko Covid-19, uważa administracja obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. W teorii mogłoby to ułatwić krajom mniej zamożnym własną produkcję sprawdzonych szczepionek i zakończenie kryzysu związanego z pandemią. Oświadczenie w tej sprawie wydała, w imieniu rządu USA, Katherine Tai.

Z wnioskiem o rozważenie możliwości zniesienia patentów w odniesieniu do szczepionek zwróciły się do WTO Indie i RPA. Pozwoliłoby to, zdaniem reprezentantów tych krajów, na szerszą dystrybucję i szybszą możliwość reakcji na lokalne ogniska zakażeń koronawirusem. Starania Indii i RPA wcześniej blokowały jednak, między innymi, Stany Zjednoczone oraz inne zamożne kraje. Kurs USA obecnie się zmienił. W Stanach Zjednoczonych w pełni zaszczepione jest już 32 procent społeczeństwa. W Indiach, które przezywają obecnie najsilniej skutki trzeciej fali, szczepionki otrzymało jedynie nieco ponad 2 procent populacji.