Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

WHO zatwierdza chińską szczepionke Sinopharmu

Michał Miśko
Opublikowano

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła możliwość użycia szczepionki koncernu Sinopharm w walce z pandemią Covid-19. To szósta szczepionka, która uzyskała zatwierdzenie przez WHO.

Chińska szczepionka inaktywowana koncernu Sinopharm została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia. BBIBP-CorV to szósty preparat rekomendowany przez WHO w walce z pandemią Covid-19. Użycie szczepionki Sinopharmu na terenie poszczególnych krajów zatwierdza jeszcze lokalny regulator d.s. leków. Aktualnie szczepionka Sinopharmu nie jest sprawdzana pod katem ewentualnego zatwierdzenia na terenie Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków.

Dwudawkowa szczepionka Sinopharmu, według oficjalnych danych, ma skuteczność na poziomie 78,1 procenta. W Chinach zatwierdzona została w grudniu ubiegłego roku, ale już latem 2020 roku została warunkowo dopuszczona do użycia na terenie państwa środka. Od tego momentu do użycia weszła również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Iranie, Pakistanie, Indonezji, Serbii, na Węgrzech oraz kilku krajach Afryki i Ameryki Południowej.

WHO, oprócz opisywanej szczepionki Sinopharmu, dotychczas wydało pozytywną rekomendację szczepionkom Pfizera i BioNTech, Moderny, Johnson&Johnson, AstraZeneca oraz jej indyjskiej wersji, szczepionce produkowanej przez Serum Institute of India.