Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od dziś wszyscy dorośli Polacy mają skierowania na szczepienie

Michał Miśko
Opublikowano

Od 9 maja każdy dorosły Polak może zarejestrować się na szczepienie. jest tylko jeden, mały haczyk.

9 maja to ostatni dzień w którym na Internetowych Kontach Pacjentów Polaków pojawiają się skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. W tym dniu wszystkie osoby urodzone w latach 2000-2003 mogą już rejestrować się na konkretny termin przyjęcia jednego z czterech używanych obecnie preparatów. Osoby urodzone w roku 2003 powinny jednak pamiętać, że skierowanie otrzymają jedynie ci, którzy do 9 maja skończyli 18 lat. Taka decyzję podjęło kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia.

 

Rejestracji na szczepienie dokonuje się poprzez telefoniczną infolinię 989, poprzez wspomniane wcześniej IKP lub też bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. Można również wysłać SMS na numer664 908 556 lub 880 333 333 w treści wpisując SzczepimySie. Wtedy możemy liczyć na kontakt zwrotny ze strony konsultanta infolinii, który powinien poprowadzić nas przez proces rejestracji na szczepienie.

Liczba wykonanych w Polsce szczepień dobiega do 13,5 miliona. W pełni zaszczepionych (przyjęte dwie dawki lub jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson) jest w tej chwili prawie 3,6 miliona osób. Jedynie w 7607 przypadkach doszło do jakichś niepożądanych odczynów poszczepiennych z czego zdecydowana większość ma przebieg lekki lub umiarkowany.

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja o dopuszczeniu do procesu szczepień wszystkie osoby powyżej 16 roku życia.