Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Od poniedziałku rusza rejestracja na szczepienie nastolatków od 16 roku życia

Michał Miśko
Opublikowano

Według nowego opublikowanego rozporządzenia od poniedziałku na szczepienia przeciwko Covid-19 rejestrować będą mogły się osoby, które skończyły 16 lat.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie według którego na szczepienie przeciwko Covid-19, już od poniedziałku, rejestrować będą mogły się osoby, które skończyły 16 lat. Zmieni się dla nich nieco formularz rejestracji, bowiem szczepienie w przypadku nastolatków będzie wymagało zgody rodzica lub opiekuna prawnego, ale już obecność takiej osoby przy szczepieniu nie bedzie wymagana. Wszystkie osoby poniżej 18 roku życia otrzymają preperat Pfizera i BioNTech. 

Nowe rozporządzenie skraca również okres po którym ozdrowieńcy mogą się szczepić, z wczesniejszych 3 miesięcy do 30 dni. Wprowadzono również przepis, zgodnie z którym warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest posiadanie negatywnego wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika takiego turnusu z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego albo zaszczepienie się przeciwko Covid-19.

Dotychczasowa liczba szczepień w Polsce przekroczyła już 15 milionów. Liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła natomiast 4 miliony. 15 maja, w ramach luzowania kolejnych obostrzeń na terenie kraju, znosi się również obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu. Obowiązek ten zostaje jednak utrzymany w pomieszczeniach (np. w galeriach handlowych, sklepach). Także od jutra działalność wznawiają ogródki restauracyjne i kawiarniane.

Warto przypomnieć również, że w Polsce, jako jednym z pierwszych krajów w Europie, lokalizację punktów szczepień sprawdzić można na Mapach Google.