Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Amerykanie nie są już jedyni. Chińczycy też wylądowali na Marsie

Michał Miśko
Opublikowano

Chiny jako drugie państwo wysłało z powodzeniem swój obiekt badawczy na Marsa. Bezzałogowiec Tianwen-1 historycznego wyczynu dokonał w sobotę, 14 maja.

Chiny to drugie, po Stanach Zjednoczonych, państwo, które zdołało wysłać na Marsa statek kosmiczny. Bezzałogowy Tianwen-1 wylądował na powierzchni czerwonej planety w sobotę, 14 maja, w okolicy miejsca nazywanego przez naukowców Utopia Planitia. To równina na Marsie, znajdująca się w północnej okolicy okołobiegunowej, w obrębie nizin Vastitas Borealis. Gratulacje wszystkim zaangażowanym w misję złożył prezydent Chin, Xi Jinping.

Łazik Zhurong, który razem z lądownikiem znalazł się na powierzchni Marsa, będzie miał teraz za zadanie sprawdzenie miejsca lądowania, zanim opuści platformę i uda się na dalszą eksplorację. W kolejnych krokach będzie miał za zadanie zbadanie atmosfery najbliższej Ziemi planety oraz jej gleby. W tym celu wykonywać może odwierty. Misja Tianwen-1 rozpoczęła się kilka dni po starcie Hope, pierwszej i najbardziej ambitnej międzyplanetarnej misji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Celem Hope była jednak orbita Marsa. Tianwen-1 to druga, ale pierwsza samodzielna misja Chińczyków na Marsa. Pierwsza, którą realizowano wspólnie z Rosjanami w 2011 roku, nie zdołała opuścić ziemskiej orbity.

Do dziś człowiek podjął już 38 prób wysłania sondy w kierunku Marsa. Z powodu sporej liczby nieudanych prób, przyrównuje się czasami przestrzeń w pobliżu Marsa do Trójkąta Bermudzkiego. 10 misji zakończyło się awarią, zanim sonda dotarła na orbitę okołoziemską, bądź nie powiódł się odlot na trajektorię międzyplanetarną (w tym 9 na pierwszych 13 startów). Cztery sondy zostały pomyślnie wysłane w kierunku Marsa, jednak przestały przesyłać sygnał, zanim dotarły do celu (trzy rosyjskie i jedna japońska). Pięć sond nie udało się wprowadzić na orbitę, bądź zamilkły bardzo szybko. Fiaskiem zakończyło się także 6 (w tym 4 radzieckie) spośród 11 lądowań na Marsie. Za sukces można uznać 3 misje przelotowe, 10 orbitalnych i 5 lądowań. Należy dodać, że 5 misji, które dotarły do Marsa, posiadały zarówno moduły orbitalne, jak i lądowniki. Licząc więc je podwójnie, 18 z 42 próbników zakończyło się sukcesem, w tym 18 z 32, które pomyślnie zostały wysłane w kierunku Marsa. Dzięki nim Mars jest najlepiej dziś poznaną (poza Ziemią) planetą Układu Słonecznego.