Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Chiński łazik wjechał na powierzchnię Marsa

Michał Miśko
Opublikowano

Chiny to drugi kraj po USA, który zdołał umieścić na powierzchni Marsa swój pojazd. Chiny dokonały tego jednak już w trakcie pierwszej próby.

Bezzałogowy Tianwen-1 wylądował na powierzchni czerwonej planety w sobotę, 14 maja, w okolicy miejsca nazywanego przez naukowców Utopia Planitia. To równina na Marsie, znajdująca się w północnej okolicy okołobiegunowej, w obrębie nizin Vastitas Borealis. Gratulacje wszystkim zaangażowanym w misję złożył prezydent Chin, Xi Jinping. Na pokładize lądownika był łazik Zhurong, który po procedurze sprawdzenia powierzchni czerwonej planety wjechał na nią, czyniąc Chiny drugim, po Stanach Zjednoczoncyh, krajem, który tego dokonał i pierwszym, któremu ta sztuka udała się w pierwszej próbie.

W kolejnych krokach Zhurong będzie miał za zadanie zbadanie atmosfery najbliższej Ziemi planety oraz jej gleby. W tym celu wykonywać może odwierty. Jego misja trwać będzie 90 dni. Na Marsie wylądować ze swoim łazikiem w 2022 roku chcą również Europejska Agencja Kosmiczna wespół z Roscosmosem.

Tianwen-1 to druga, ale pierwsza samodzielna misja Chińczyków na Marsa. Pierwsza, którą realizowano wspólnie z Rosjanami w 2011 roku, nie zdołała opuścić ziemskiej orbity.