Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka Moderny skuteczna wśród dzieci od 12 do 17 roku życia

Michał Miśko
Opublikowano

Już w lipcu szczepionka Moderny może być dostępna dla dzieci od 12 do 17 roku życia. Producent ogłosił dziś, że szczepionka jest efektywna w tej grupie wiekowej i nie zostały ujawnione żadne nowe, ani groźne, efekty uboczne po jej zastosowaniu.

Szczepionka Moderny, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na terenie Unii Europejskiej, dopuszczona jest do użytku dla osób powyżej 18 roku życia. Producent prowadził jednak nadal badania, tym razem w grupie wiekowej osób od 12 do 17 roku życia. Komunikat w sprawie wyników tych badań został opublikowany dziś i wynika z niego, że szczepionka jest efektywna we wspomnianej grupie wiekowej i nie budzi zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa.

Badania przeprowadzono na grupie 3732 osób. W grupie osób, które w trakcie badań otrzymały dwie dawki szczepionki nie zanotowano żadnego przypadku Covid-19. W grupie placebo pojawiły się cztery przypadki choroby. Według standardów amerykańskiego CDC skuteczność szczepionki oceniono na 93 procent. Jednocześnie w trakcie badań klinicznych nie pojawiły się żadne niepokojące pod względem bezpieczeństwa objawy. Najbardziej powszechne efekty uboczne po przyjęciu szczepionki wśród osób 12-15 lat to niewielki ból głowy, dreszcze, zmęczenie i ból w miejscu wkłucia. Wszyscy uczestnicy badań będą teraz monitorowani pod względem stanu zdrowia przez kolejne 12 miesięcy.

Moderna zamierza złożyć stosowne dokumenty w sprawie zatwierdzenia szczepionek dla osób powyżej 12 roku życia na początku czerwca (także do Europejskiej Agencji Leków). W Stanach Zjednoczonych pierwsze dawki nastolatkom mogą zostać podane już w lipcu. W USA zatwierdzona została już dla osób od 12 do 15 roku zycia szczepionka Pfizera i BioNTech.

Biały Dom poinformował dziś, że ponad połowa dorosłych Amerykanów poddała się już pełnemu cyklowi szczepienia. Do 4 lipca, święta narodowego w USA, według obietnicy Joe Bidena, statystyka powinna wzrosnać do 70 procent dorosłych Amerykanów.

Szczepionka firmy Moderna to preparat mRNA, który w badaniach na osobach dorosłych uzyskał wynik ponad 94 procentowej skuteczności.