Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

EMA rozszerzyła rekomendację dla szczepionek Pfizera. Można je będzie stosować u dzieci od 12 roku życia

Michał Miśko
Opublikowano

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków poinformowali, że komitet d.s. leków rozszerzył rekomendację dotyczącą szczepionek Pfizera na dzieci od 12 roku życia.

W Europie będzie można szczepić dzieci od 12 roku życia. Taką rekomendację podał dziś komitet d.s. leków Europejskiej Agencji Leków. Zalecenia dla grupy wiekowej od 12 do 15 roku są takie same jak te dla osób powyżej 16 roku życia. Prezes rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, również dziś, poinformował, że w Polsce szczepienie dzieci powyżej 12 roku życia zacznie się tak szybko, jak to będzie możliwe i na ile pozwolą na to dostawy szczepionek. Pfizer i BioNTech złożyli do EMA stosowne dokumenty wymagane do rozszerzenia procesu szczepień na osoby w wieku 12-15 pod koniec kwietnia.

Badania w opisywanej grupie wiekowej wykazały, że szczepionka Cormirnaty jest efektywna w stu procentach. Nie pojawiły się również żadne niepokojące efekty uboczne. Niemal natychmiastowe rozpoczecie szczepień w grupie wiekowej powyżej 12 lat zapowiedziały już Niemcy. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała na spotkaniu z liderami niemieckich landów, że do końca lata każdy Niemiec powyżej 12 roku życia będzie mógł otrzymać szczepionkę. Certyfikat covidowy Niemcy mają mieć gotowy z kolei do lipca.

Comirnaty to pierwszy preparat dopuszczony do szczepień tak młodych osób. Stosowne badania zakończyła na tej grupie wiekowej również firma Moderna. Szczepionka Moderny, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na terenie Unii Europejskiej, dopuszczona jest w tej chwili do użytku dla osób powyżej 18 roku życia. Producent prowadził jednak nadal badania, tym razem w grupie wiekowej osób od 12 do 17 roku życia. Komunikat w sprawie wyników tych badań został opublikowany 25 maja i wynika z niego, że szczepionka jest efektywna we wspomnianej grupie wiekowej i również nie budzi zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa. Moderna zamierza złożyć stosowne dokumenty w sprawie zatwierdzenia szczepionek dla osób powyżej 12 roku życia na początku czerwca (także do Europejskiej Agencji Leków). W Stanach Zjednoczonych pierwsze dawki nastolatkom mogą zostać podane już w lipcu. W Europie zapewne będzie to nieco później.