Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

WHO zatwierdziło szczepionkę Sinovac

Michał Miśko
Opublikowano

Sinovac to ostatnia ze szczepionek, które zatwierdzone zostały przez Światową Organizację Zdrowia.

Dwudawkowa CoronaVac firmy Sinovac podawana jest w krajach Ameryki Południowej, Azji, ale również na Ukrainie i w Turcji. Dane dotyczące skuteczności tego preparatu nie są jednoznaczne. Badania w Brazylii wykazały nieco ponad 50 procentową skuteczność, natomiast te z Turcji wykazały skuteczność na poziomie przekraczającym 83 procent. Światowa Organizacja Zdrowia w Dniu Dziecka zatwierdziła tę szczepionkę i jest to siódmy preparat rekomendowany przez WHO. Zatwierdzenie szczepionek przez WHO ma pomagać regulatorom krajowym na szybsze przejście procedury rejestracyjnyj na danym terenie.

Dzięki zatwierdzeniu przez WHO szczepionki mogą być również dodane do proggramu Covax. To globalny program szczepień, zainicjowany przez WHO, którego celem jest przyśpieszenie rozwoju oraz produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 oraz ich sprawiedliwa i równa dystrybucja do wszystkich krajów świata. Na dysproporcje w ilościach podawanych dawek szczepionki na początku lutego wskazywał szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. W tamtym czasie dane wskazywały na ponad 4 miliardy zakupionych dawek przez kraje wysoko rozwinięte w stosunku do 670 milionów, które zakupiły kraje o niskim lub średnim dochodzie.

WHO, oprócz opisywanej szczepionki Sinovac, dotychczas wydało pozytywną rekomendację szczepionkom Pfizera i BioNTech, Moderny, Johnson&Johnson, Sinopharmu, AstraZeneca, oraz jej indyjskiej wersji, szczepionce produkowanej przez Serum Institute of India.