Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dane Novavax z USA wskazują na 90 procentową skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

Dane z badań nad skutecznością szczepionki Novavax, przeprowadzanych w Ameryce, potwierdzają jej wysoką skuteczność.

Wyniki badań klinicznych ze Stanów Zjednoczonych (rozpoczęły się pod koniec grudnia zeszłego roku) pokazują, że szczepionka Novavax ma ponad 90 procentową skutreczność w zapobieganiu Covid-19 w wielu wariantach koronawirusa, jaki obecnie występuje. Badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych i Meksyku na grupie 30 tysięcy ochotników. To daje zielone światło do zatwierdzenia tej szczepionki zarówno w USA, jak i innych rejonach świata. Europejska Agencja Leków sprawdza dokuemnty związane z badaniami nad szczepionką Novavax od początku lutego tego roku. Jest szansa na zatwierdzenie tego preparatu na terenie Unii jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Wśród badanych z grup wysokiego ryzyka szczepionka okazała się skuteczna w 91 procentach przeciwko ciężkiemu zachorowaniu oraz w 100 procentach skuteczna przeciwko ciężkiemu i średniemu przebiegowi choroby w grupach pozbawionych ryzyka. Jednocześnie szczepionka była dobrze tolerowana przez organizmy ochotników i nie pojawiały się żadne znaczące efekty uboczne. Najczęstszymi dolegliwościami po zaszczepieniu, podobnie jak w przypadku innych, wykorzystywanych już, szczepionek, były ból głowy, osłabienie i bóle mięśniowe.

W połowie marca Novavax prezentował również dane z badań klinicznych prowadzonych w Wielkiej Brytanii (rozpoczęły sie one pod koniec września ubiegłego roku). Z tamtych badań wynikało, że zabezpiecza ona w 96 procentach przed średnim i poważnym przebiegiem Covid-19, spowodowanym oryginalnym wirusem, oraz w 86 procentach przed tzw. wariantem brytyjskim. Wyniki dotyczą badań na 15 tysiącach ochotników w Wielkiej Brytanii. Uczestniczący w badaniu reprezentowali grupę wiekową od 18 do 84 roku życia. Powyżej 65 roku życia było 27 procent ochotników.

W mniejszej grupie badawczej (2665 osób), w Afryce Południowej, szczepionka Novavaxu wykazała 55 procentową skuteczność wśród pacjentów nie będących HIV pozytywnymi. Znacząca większość badanych u których rozwinęła się choroba zakażona była tzw. wariantem afrykańskim koronawirusa SARS-CoV-2. Skuteczność szczepionki przeciwko tej mutacji wirusa wśród badanych osób HIV pozytywnych spada do 49 procent. Badania w obu grupach, europejskiej i afrykańskiej, nie wykazały również żadnych poważnych niepożądanych skutków ubocznych po szczepieniu.

NVX-CoV2373 firmy Novavax to szczepionka białkowa, dwudawkowa, domięśniowa. Polska ma zakontraktowane dostawy ponad 8 milionów dawek tej szczepionki.