Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Chiny budują stację kosmiczną. Wkrótce może być to jedyna stacja na orbicie Ziemi

Michał Miśko
Opublikowano

Już jutro Chiny dodadzą kolejną cegiełkę do swojego podoboju kosmosu. Tym razem idzie o kolejny etap budowy stacji kosmicznej.

Trójką chińskich astronautów zostanie jutro (17 czerwca) wystrzelona na orbitę Ziemi w misji, która ma na celu budowę chińskiej stacji kosmicznej. Będzie to trzecia z jedenstu misji, które rozpoczęły się w kwietniu tego roku w efekcie mają zakończyć się budową 100 tonowej stacji kosmicznej w kształcie litery T i składajcej się z trzech głównych elelemntów - modułu Tianhe i dwóch modułów eksperymentalnych.

W misji udział weźmie trójka astronautów, najstarszy z nich to 56-letni Nie Haisheng. Dla niego to trzeci lot w kosmos. Po raz drugi w przestrzeń kosmiczną poleci 54-letni Liu Boming. Natomiast dla 45-letniego Tanga Hongbo będzie to pierwsza kosmiczna misja. Chińczycy mają również ekipę rezerwową, którą stanowią Zhai Zhigang, Wang Yaping, i Ye Guangfu.

Chińska stacja kosmiczna, kiedy powstanie, może się okazać jedyną, jaką będziemy mieć do dyspozycji. W tej chwili jedyna funkcjonująca stacja to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), kontrolowana przez amrykańską NASA i z udziałem Europejskiej Agencji Komiscznje ESA, Roskosmosu oraz Jaxa, japońskiej agencji kosmicznej. Może się jednak okazać, że po 2024 roku, z powodu braku funduszy, misja ISS zostanie zakończona. Własny projekt rozważają także Rosjanie, którzy mogliby opuścić ISS po 2025 roku. Wtedy jedyną operującą stacją pozostanie tachińska, będąca obecnie w budowie.

Chińczycy nie zamykają się jednak na międzynarodową współpracę. 

Po zakończeniu budowy naszej stacji, w najbliższej porzyszłości, chińscy i zachodni astronauci będą mogli wspólnie pracować i prowadzić badania, powiedział Ji Qiming, zastępca dyrektora China Manned Space Agency.

Dla Chin budowa stacji to jedna z trzech gałęzi badania kosmosu. Chińczycy w ostatnim czasie wylądowali również na Marsie, wciąż w sferze ich zainteresowań pozostaje również Księżyc.