Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

I polecieli. Chińczycy w drodze na kosmiczną budowę

Michał Miśko
Opublikowano

Trójka chińskich astronautów zgodnie z planem wystartowała dziś w kierunku ziemskiej orbity, aby przeprowadzać niezbędne w kolejnych etapach budowy chińskiej stacji kosmicznej testy i badania.

56-letni Nie Haisheng, 54-letni Liu Boming i 45-letniego Tang Hongbo zgodnie z planem, o godzinie 3:22 czasu polskiego, wystartowali dziś w misji Shenzhou-12 na pokładzie rakiety Długi Marsz 2F w kierunku Tianhe - głównego modułu bedącej w budowie chińskiej stacji kosmicznej. Na pokładzie 16 metrowego modułu spędzą trzy kolejne miesiące w trakcie których przepriowadzą niezbędne dla dalszej budowy badania, testy oraz prace konserwacyjne.

Chińska stacja kosmiczna, kiedy powstanie - koniec prac planuje się na koniec przyszłego roku - może się okazać jedyną, jaką będziemy mieć do dyspozycji. W tej chwili jedyna funkcjonująca stacja to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), kontrolowana przez amerykańską NASA i z udziałem Europejskiej Agencji Kosmicznwj ESA, Roskosmosu oraz Jaxa, japońskiej agencji kosmicznej. Może się jednak okazać, że po 2024 roku, z powodu braku funduszy, misja ISS zostanie zakończona. Własny projekt rozważają także Rosjanie, którzy mogliby opuścić ISS po 2025 roku. Wtedy jedyną operującą stacją pozostanie ta chińska, będąca obecnie w budowie.

Budowa stacji kosmicznej to jedyne plany Chin dotyczące kosmosu. Państwo Środka planuje również stałą obecność na Księżycu, łącznie z budową tam bazy - stosowne porozumienie podpisano w tej sprawie z Rosjanami, oraz dalsze badania i ekplorację Marsa. Oprócz misji bezzałogowych Chiny na czerwoną planetę chcą również wysłać misję załogową, a w dłuzszej perspektywie zbudować tam również stałą bazę. O planach związanych z najblizszą Ziemi planetą na konferencji Global Space Exploration w St. Petersburgu 16 czerwca mówił Wang Xiaojing, prezes China Academy of Launch Vehicle Technology.