Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wariant delta koronawirusa staje się globalnie dominujący

Michał Miśko
Opublikowano

WHO podało, że koronawirus w wariancie delta, czyli pierwotnie nazywany indyjskim, staje się wariantem dominującym globalnie. To niezbyt dobre informacje.

Dr. Soumya Swaminathan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała w piatek, że wariant delta koronawirusa, z uwagi na swoją bardzo wysoką transmisyjność, zaczyna dominować globalnie wśród wszystkich nowych zakażeń. Obecnie wariant delta zidentyfikowany został już w 80 krajach świata i stanowi już np. 10 procent wszystkich zakażeń w Stanach Zjednoczonych, co jest czteroporocentowym wzrostem tydzień do tygodnia. W Wielkiej Brytanii delta stanowi już jednak 60 procent wszystkich zakażeń i wariant ten wyparł już alpha, czyli mutację koronawirusa, która została jesienią zidentyfikowana właśnie na Wyspach Brytyjskich.

Wariant delta jest znacznie bardziej zaraźliwy od pozostałych, zidentyfikowanych do tej pory wariantów SARS-CoV-2. Według ekspertów WHO w przypadku zachorowania na Covid-19 powoduje również poważniejsze objawy, jest również bardziej śmiertelny oraz bardziej odporny na dotychczas stosowane na  świecie szczepionki i ogólnie rzecz biorąc odporniejszy na wszystkie obecnie stosowane terapie. Wciąż jednak dwudawkowe zaszczepienie preparatami Pfizera i BioNTech oraz AstraZeneca daje wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia hospitalizacji w przypadku zakażenia, mówią, opublikowane w ubiegły poniedziałek, dane Public Health England.

Wariantem alpha obecnie nazywa się wariant koronawirusa, który pierwotnie został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii i wcześniej nazywany był po prostu wariantem brytyjskim lub B.1.1.7. Wariant delta to szczep pierwotnie zidentyfikowany w Indiach, który nazywany był B.1.617.2 lub wariantem indyjskim. Wariantem beta nazywa się obecnie zidentyfikowany w Afryce wariant B.1.351, a wariantem gamma wariant pierwotnie zidentyfikowany w Brazylii, nazywany również  P.1. Nazewnictwo takie zostało przyjete przez WHO po protestach, które wnosiły poszczególne kraje, głównie Indie, i stanowczych prośbach o zaniechanie nazywania kolejnych wariantów koronawirusa przymiotnikami odpaństwowymi i zaprzestanie w ten sposób dalszego stygmatyzowania poszczególnych narodów.