Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Co 11 dni w Anglii liczba zakażeń podwaja się. Winny wariant delta

Michał Miśko
Opublikowano

Pomiędzy 3 maja a 7 czerwca ilość zakażeń w Anglii wzrosła o 50 procent. Znacznie bardziej zakaźny wariant delta koronawirusa jest juz dominującym wariantem na Wyspach Brytyjskich.

Z analizy 110 tysięcy próbek pobranych do analizy zakażeń wynika, że ilość zakażeń koronawirusem w Anglii podwaja się co 11 dni, podaje The Guardian. Wariant delta koronawirusa - wcześniej nazywany indyjskim - wyparł już niemal całkowicie wariant alpha i stał się dominującym w Wielkiej Brytanii. Izba Gmin poparła w ostatnim czasie wniosek premiera Borisa Johnsona o czterotygodniowe opóźnienie znoszenia obostrzeń (do 19 lipca) w celu kontynuowania procesu szczepień.

Eksperci od spraw zdrowia, między innymi profesor Imperial College London Stephen Riley, tłumaczą, że obecny wzrost ilości zakażeń spowodowany jest przez młodsze grupy społeczeństwa, które nie są zaszczepione w tak znacznym stopniu jak starsze. W grupie wiekowej od lat 5 do 12 i od 18 do 24 ilość zakażeń jest pięciokrotnie wyższa, niż w grupie osób powyżej 65 roku życia.

W związku z sytuacją w Wielkiej Brytanii podróżni, którzy z tego kierunku przybędą do Polski (wlicza się w to również Irlandię Północną) zobowiązani są (według nowego rozporządzenia z dnia 22 czerwca) do odbycia siedmiodniowej kwarantanny. Z obowiązkowej kwarantanny nie zwolni test wykonany po przyjeździe do kraju. Negatywny wynik testu zwolni z tego obowiązku najwcześniej po tygodniu od przyjazdu. Obowiązkowi kwarantanny nie podlegają osoby w pełni zaszczepione preparatami dopuszczonymi do obrotu na terenie UE.

Boris Johnson zapowiedział również, że w jego kraju osoby w pełni zaszczepione zwolnione będą z obowiązkowej kwarantanny dopiero w drugiej połowie lata.

Warianty koronawirusa SARS-CoV-2

Wariantem alpha obecnie nazywa się wariant koronawirusa, który pierwotnie został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii i wcześniej nazywany był po prostu wariantem brytyjskim lub B.1.1.7. Wariant delta to szczep pierwotnie zidentyfikowany w Indiach, który nazywany był B.1.617.2 lub wariantem indyjskim. Wariantem beta nazywa się obecnie zidentyfikowany w Afryce wariant B.1.351, a wariantem gamma wariant pierwotnie zidentyfikowany w Brazylii, nazywany również  P.1. Nazewnictwo takie zostało przyjete przez WHO po protestach, które wnosiły poszczególne kraje, głównie Indie, i stanowczych prośbach o zaniechanie nazywania kolejnych wariantów koronawirusa przymiotnikami odpaństwowymi i zaprzestanie w ten sposób dalszego stygmatyzowania poszczególnych narodów.