Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pfizer pracuje nad trzecią dawką szczepionki przeciwko wariantowi delta

Michał Miśko
Opublikowano
Pfizer pracuje nad trzecią dawką szczepionki przeciwko wariantowi delta
Trzecia dawka szczepionki ma działać bezpośrednio na wariant delta koronawirusa

Pfizer, wespół z BioNTech, ogłosił, że firma pracuje nad szczepionką uzupełniającą dla dwóch dotychczasowych dawek. Tzw. booster miałby działać bezpośrednio na wariant delta.

Wariant delta koronawirusa rozpoznany został już w 98 krajach i rozprzestrzenia się bardzo szybko - transmisyjność delty oceniana jest na większą o ok. 50-60 procent. Wirus jest również wciąż bardzo groźny dla osób najbardziej zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19 oraz w tych rejonach świata w których szczepienia nie idą tak sprawnie jak w krajach wysokorozwiniętych. Firmy Pfizer i BioNTech, których szczepionka Comirnaty jest, obok AstraZeneca, jedną z najszerzej stosowanych na świecie, ogłosiły, że w opracowaniu jest tzw. booster, czyli dodatkowa dawka szczepionki skoncentrowana głównie na neutralizacji wariantu delta koronawirusa SARS-CoV-2. Byłaby to trzecia, dodatkowa dawka dla osób, które przyjęły już dwudawkową szczepionkę.

Powodem takiego uzupełnienia ochrony przeciwko zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi Covid-19 są ostatnie badania, które donoszą, że pomimo tego, że obecnie stosowane szczepionki działają na wszystkie występujące na świecie warianty, to ta ochrona przed zakażeniem w stosunku do delty jest nieco niższa oraz, po upływie 6 miesięcy od zaszczepienia, ulega jeszcze zmniejszeniu (choć wciąż pozostaje bardzo wysoka jeśli chodzi o ewentualny ciężki przebieg choroby). Ewentualna trzecia, uzupełniająca dawka podawana byłaby po upływie od 6 do 12 miesięcy od pełnego zaszczepinia dwoma dawkami. Pfizer badania kliniczne dotyczące trzeciej dawki chce rozpocząć już w sierpniu. 

Niewykluczone jest również, że w przyszłości szczepienia trzeba będzie powtarzać każdego roku.