Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowe uboczne skutki szczepionek mRNA znalezione w trakcie badań przez EMA

Michał Miśko
Opublikowano
Nowe uboczne skutki szczepionek mRNA znalezione w trakcie badań przez EMA
Nowe, potencjalne skutki uboczne będą musiały zostać wpisane do ulotki szczepionek

Europejska Agencja Leków znalazła potencjalny związek pomiędzy szczepionkami mRNA, a niezwykle rzadkimi przypadkami zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że do ulotek szczepionek mRNA, czyli Pfizera i Moderny, powinny zostać dopisane możliwe nowe powikłania po szczepieniu. To niezwykle rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia, które występują najczęściej w ciągu 14 dni po szczepieniu drugą dawką u młodszych (dorosłych) mężczyzn. EMA podkreśla jednak, że nadal ryzyko powikłań jest małe i profity płynące ze szczepień niezmiennie przewyższają potencjalne ryzyko.

Konkluzja dotycząca opisywanych powikłań padła po przebadaniu 300 przypadków zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia do jakich doszło bezpośrednio po szczepieniu na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinie. Większość tych przypadków dotyczyła zaszczepionych preparatem Comirnaty. Objawami wystąpienia takiego NOP-u są bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i palpitacje serca.

W trakcie panelu EMA wskazała również, że osoby z historią choroby zespołu przesiąkania włośniczek (SCLS) nie powinny być szczepione preparatem jednodawkowym Johnson&Johnson.

Zespół przesiąkania włośniczek jest ogólnoustrojową chorobą, która związana jest z nadmierną przepuszczalnością naczyń włosowatych. Etiologia choroby nie jest znana, a samo schorzenie zostało po raz pierwszy opisane w 1960 roku. Od tamtego czasu na całym świecie potwierdzono kilkaset przypadków tej choroby.