Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pandemia zwalnia? No raczej nie, mówi WHO

Michał Miśko
Opublikowano
Pandemia zwalnia? No raczej nie, mówi WHO
SARS-CoV-2

Wielu ludzi uważa, że epidemia koronawirusa zbliża się ku końcowi. Owszem, codziennie statystyki zakażeń w Polsce taką tezę mogą w jakiś sposób legitymować, ale to złudne. Rozprzestrzeniający się szybko wariant delta może nam jeszcze pokrzyżować niejedne plany.

Programy szczepień w wielu krajach na świecie są na w miarę satysfakcjonującym etapie, ale to jeszcze nie koniec pandemii. Duży odsetek zaszczepionych osób sprawia, że notujemy, również w Polsce, mniej (lub nawet znacznie mniej) ciężkich przypadków Covid-19 i związanych z tym hospitalizacji, ale istnieją wcale nie małe obszary na świecie w których brakuje tlenu, szpitalnych łóżek a śmiertelność spowodowana Covidem-19 rośnie. To wciąż nie koniec epidemii, powiedziała na antenie Bloomberg TV szefowa naukowców WHO, Soumya Swaminathan.

W ciągu ostatniej doby mieliśmy pół miliona nowych przypadków zakażeń na świecie i 9300 przypadków śmiertelnych. Tak nie wygląda zwalniająca pandemia, powiedziała.

Liczba nowych przypadków zakażeń w pięciu na sześc regionów WHO wzrosła w ostatnim czasie. Głównie za sprawą wariantu delta (indyjskiego), który staje się dominującym w wielu rejonach świata i jest bardziej groźny od pierwotnego wariantu wirusa. Pierwotny wariant z Wuhan przenosił się na dwie, trzy kolejne osoby. Osoba zakażona wariantem delta może zarazić nawet osiem nowych osób. Zwiększyła się również śmiertelność, w zaledwie kilka dni, dotyczy to przede wszystkim Afryki, czyli regionu świata, który nie jest tak zaopatrzony w szczepionki jak chociażby Stany Zjednoczone czy Europa.

 

O tym, że epidemia jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa świadczą ostatnie doniesienia ze świata. W Seulu w Korei Południowej wzmocniono restrykcje związane ze stanem epidemii. Indonezja szuka pomocy w Chinach oraz Singapurze w związku z kończącymi się zapasami tlenu, co z kolei spowodowane jest gwałtownym wzrostem przypadków zakażeń i wzrostu liczby pacjentów wymagających tlenoterapii. Rozpoczynające się za kilkanaście dni Igrzyska w Tokio przeprowadzone zostaną bez udziału publiczności. Taką decyzję podjęły władze Japonii, które obawiają się fali kolejnych zachorowań. Wzrost w ilości zakażeń spowodował, że Malta od środy przyszłego tygodnia nie wpuści na swoje terytorium osób, które nie są w pełni zaszczepione.

WHO na Twitterze apeluje również do rządów państw, żeby nie marnować tego, co wypracowaliśmy i aby nadmiernie nie luzować obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa oraz stosowaniem dystansu. Wirus wciąż ewoluuje i nie możemy wykluczyć w kolejnych miesiącach powstania wariantu, który może okazać się całkowicie odporny na dostępne obecnie szczepionki. Wirus do ewolucji potrzebuje bowiem ciągłego replikowania się i dalszej transmisji. 

Jesteśmy w WHO również nieco zasmuceni tym, że w niektórych regionach świata ludzie czekają i umierają w trakcie tego czekania, podczas gdy gdzie indziej ludzi trzeba zachęcać do szczepień organizując loterie z cennymi nagrodami. Nie jesteśmy przeciwko takim mechanizom, każde działanie, które zachęci do szczepienia jest dobre, ale musimy zdawać sobie sprawę dlaczego trzeba do tego w ten sposób zachęcać. Wiemy, ze krąży wiele teorii spiskowych na temat szczepień, a wielu ludzi waha się właśnie z powodu niejasnych przekazów. Musimy jak najwięcej informować, promować, pomagac w dotarciu do punktów szczepień, podsumowała Soumya Swaminathan.