Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Można się zakazić dwoma wariantami koronawirusa naraz

Michał Miśko
Opublikowano
Można się zakazić dwoma wariantami koronawirusa naraz
SARS-CoV-2

Belgijscy naukowcy zidentyfikowali przypadek kobiety, która zakażona była naraz dwoma wariantami SARS-CoV-2. 90-latka zmarła.

Na tegorocznym Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych przedstawiono przypadek kobiety, która zakażona była w jednym czasie dwoma wariantami SARS-CoV-2. W organizmie 90-letniej Belgijki zidentyfikowano warianty alfa i beta. Kobieta została hospitalizowana przy pogarszającym się stanie zdrowia w marcu tego roku. Zdiagnozowana została pozytywnie na Covid-19 i nie była zaszczepiona. Jej stan gwałtownie się pogarszał i pięć dni po przyjęciu do szpitala zmarła. Naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie do zakażenia doszło od dwóch różnych nosicieli. Nie ma jednak wystarczających dowodów na to, czy i ewentualnie jak wielką rolę w pogorszeniu się stanu zdrowia pacjentki i jej śmierci udział miała koinfekcja dwoma wariantami koronawirusa.

Nie jest to jednostkowy przypadek występowania zakażenia dwoma wariantami u jednego pacjenta, choć identyfikacja takich przypadków jest trudna i nie znamy dokładnej skali występowania tego zjawiska. Dwa tego typu przypadki w styczniu zidentyfikowano w Brazylii.