Wydrukuj tę stronę

Nowe ostrzeżenie dotyczące szczepionki Johnson&Johnson

Michał Miśko
Opublikowano
Nowe ostrzeżenie dotyczące szczepionki Johnson&Johnson
Johnson&Johnson

Amerykańska FDA wydała ostrzeżenie o mozliwym, nowym rzadkim skutku ubocznym po zaszczepieniu preparatem Johnson&Johnson.

W ciągu sześciu tygodni od zaszczepienia jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w niektórych, niezwykle rzadkich, przypadkach może dojść do zaburzeń neurologicznych, tzw. zespołu Guillaina-Barrégo. O takim prawdopodobieństwie w swoim ostrzeżeniu poinformowała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Liczba wystąpienia takich przypadków nieznacznie przekracza ilość ich występowania w społeczności w sposób naturalny.

Zespół Guillain-Barre'go to choroba immunologiczna. To ostre, wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne ze współistniejącą aksonalną neuropatią ruchową. W przypadku jego wystąpienia układ odpornościowy zaczyna atakować komórki obwodowego systemu nerwowego. W Stanach Zjednoczonych szczepionką J&J zaszczepiono 12,8 miliona osób. Raporty wskazują, że do opisywanej anomalii doszło 95 przypadkach (przypadki opisane jako ciężkie), które wymagały hospitalizacji. W jednym przypadku osoba zaszczepiona zmarła. Większość przypadków dotyczyła mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych. Takie samo ostrzeżenie w ubiegłym tygodniu wydała Europejska Agencja Leków w stosunku do szczepionki AstraZeneca.

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy