Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionki Pfizera zatwierdzone w pełnej procedurze w Stanach Zjednoczonych

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepinki Comirnaty, czyli te produkowane przez Pfizer i BioNTech, otrzymały, jako pierwsze szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, zatwierdzenie w pełnej procedurze w Stanach Zjednoczonych.

Szczepionki Pfizer i BioNTech zostały w poniedziałek, 23 sierpnia, zatwierdzone w pełnej procedurze przez FDA w Stanach Zjednoczonych, co oznacza, że to pierwsza szczepionka, która została dopuszczona w pełni, a nie w procedurze awaryjnej. W teorii takie pełne zatwierdzenie powinno rozwiać już wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepień przeciwko Covid-19, a także (nieuzasadnionych nawet w procedurze awaryjnej) twierdzeń o eksperymentach medycznych i innych tezach wysuwanych przez nienaukowe gremia tzw. antyszczepionkowców. W praktyce i z doświadczenia wiemy jednak, że takich osób nie przekonują żadne fakty, badania i analizy, bo żywią się manipulacjami, niedomówieniami i po prostu kłamstwami.

W Stanach Zjednoczonych takie pełne zatwierdzenie daje np. możliwośc pracodawcom wymagania danego szczepienia od kandydatów do pracy oraz już aktualnych pracowników. Szczepienie w pierwszej kolejności będzie obowiązkowe w strukturach armii Stanów Zjednoczonych, a także - najprawdopodobniej - wśród urzędników federalnych. Kolejni, którzy wprowadzą obowiązek szczepień dla swoich pracowników i kandydatów do pracy będą zapewne prywatni przedsiębiorcy. Konieczność posiadania dowodu zaszczepienia zapowiedział już w momencie powrotu do biur Facebook, Google oraz Apple.

Pełne zatwierdzenie w USA dotyczy osób w wieku od 16 roku zycia. W najbliższym czasie Pfizer zamierza zwrócić się o podobne zatwierdzenie dla grupy wiekowej 12-16 lat.