Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Ryzyko zakrzepu po szczepieniu dla wielu stanowi argument przeciw szczepieniu. Tymczasem to Covid jest najwiekszym ryzykiem

Michał Miśko
Opublikowano

Ryzyko zakrzepicy jest często argumentem tych osób, które nie zaszczepiły się jeszcze przeciwko Covid-19. Tymczasem badania wskazują jednoznacznie, że to choroba jest o wiele większym ryzykiem powstania zakrzepu w organizmie, niż przyjęcie szczepionki.

Analiza danych 29 milionów osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca i Pfizera potwierdziła, że ryzyko wystąpienia zakrzepu jest znacząco wyższe po zachorowaniu na Covid-19, niż po zaszczepieniu. Badania, które opublikowano w British Medical Journal w piątek, są wspólną pracą naukowców z Oksfordu, London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz kilku innych, londyńskich uczelni.

Badając reakcję organizmu po zaszczepieniu, w ciągu pierwszych 28 dni od podania pierwszej dawki, naukowcy odkryli wzrost ryzyka wystąpienia rzadkich zdarzeń związanych z krzepnięciem krwi i niskiej liczby płytek krwi u pacjentów zaszczepionych AstraZenecą oraz wzrost ryzyka powstania zakrzepów i udarów u tych pacjentów, którzy zaszczepili się preparatem Pfizera i BioNTech. Prawdopodobieństwo tych zdarzeń oceniono na 107 przypadków na każde 10 milionów szczepień w przypadku szczepionki Vaxzevria. Jednak w przypadku zachorowania na Covid-19 ryzyko powstania takich samych schorzeń oszacowano na 934 przypadki na każde 10 milionów zaszczepionych osób.

W trakcie badań z obserwowanej grupy osób 66 spośród 10 milionów zaszczepionych preparatem AstraZeneca zostało hospitalizowanych, a niektórzy z nich zmarli z powodu zakrzepu, który powstał w ich ciele w trakcie pierwszych 28 dni od momentu zaszczepienia. W tym samym czasie wśród osób chorych na Covid-19 zakrzepów lub śmierci z tego powodu doznało 12614. W przypadku szczepionki wyprodukowanej przez Pfizera i BioNTech skutki uboczne w postaci udaru dotyczyły 143 osób na 10 milionów zaszczepionych. Z takiej samej grupy osób chorych na Covid-19 było ich 1699. Opisywane ryzyko w przypadku zachorowania również, według tych samych badań, utrzymuje się dłużej, aniżeli w przypadku osób zaszczepionych.

Dane do badań pozyskano w Anglii w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 24 kwietnia tego roku. Ludzie poddający się szczepieniu muszą być świadomi i poinformowani o mozliwych skutkach ubocznych oraz o postępowaniu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Muszą być jednak również świadomi jak znacząco wyższe jest ryzyko wystąpienia poważnych efektów choroby w przypadku zakażenia SARS-CoV-2, powiedziała Julia Hippisley-Cox, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Oksforda. Ryzyko po zaszczepieniu istnieje, ale jest bardzo małe. Przy zachorowaniu znacząco jednak rośnie, dodał Aziz Sheikh, z University of Edinburgh.

Powstanie zakrzepu w organizmie objawa się zazwyczaj silnym bólem głowy, który nie mija po podaniu środka przeciwbólowego i nasila się w pozycji leżącej lub przy pochylaniu. Dodatkowymi objawami mogą być spuchnięte nogi, duszności czy pojawienie się w posób niewyjaśniony siników lub krwawienia.

Z ostatnich badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika również, że wskaźniki zakażeń i hospitalizacji wśród osób niezaszczepionych były odpowiednio 4,9 i 29,2 razy większe niż wśród osób w pełni zaszczepionych.

aktualizacja, 27. sierpnia 2021, godz. 11:10 - dodano dane dotyczące ilości osób zakażonych oraz hospitalizowanych w USA.