Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Łazik Perseverance w końcu zebrał pierwsze próbki skał na Marsie

Michał Miśko
Opublikowano

Pierwsze próbki marsjańskich skał zostały zebrane. Na Ziemię trafią jednak dopiero za więcej niż 10 lat.

Łazik Perseverance, który eksploruje Marsa pierwsze próbki skał tej planety miał zebrać w sierpniu, ale to się nie udało. Dziś wiemy już, że kolejna próba okazała się skuteczna i pierwsze marsjański skały zostały już zabezpieczone. Zanim jednak trafią na Ziemię i zostaną zbadane minie wiele lat.

Pierwsze próbki powierzchni Marsa zebrane zostały w ubiegłym tygodniu, w okolicach skały, którą badacze nazwali Rochette. W skale wydrążony został otwór za pomocą wiertła umieszczonego na końcu dwumetrowego ramienia do pobierania próbek. Następnie oderwana za pomocą specjalnego mechanizmu część skały została wessana i zamknięta w tubie na próbki. Dla potwierdzenia, że próbki na pewno tym razem znajdują się w pojemniku, łazik umieścił ramię próbkujące w oku kamery, która uchwyciła materiał wewnątrz pojemnika.

Na zdjęciu marsjańska skała z której łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę do przyszłych badań
Skała z której łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę do badań

Perseverance na Marsie wylądował w lutym tego roku. Jego misją jest zebranie próbek marsjańskiej ziemi i skał do badań, a także sprawdzenie hipotezy o istnieni na powierzchni tej planety, w przeszłości, jakichś form życia. Perseverance w pewnym momencie podrzuci zebrane próbki do umownego, w tej chwili jeszcze nieokreślonego miejsca, skąd zabierze je inny robot wysłany na Marsa i wystrzeli je na orbitę. Stamtąd z kolei odbierze je specjalny statek kosmiczny zbudowany przez Europejską Agencję Komisczną i bezpiecznie przetransportuje na Ziemię. Wszystko to wydarzy się po roku 2030.