Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Astronauci amatorzy powrócili na Ziemię

Michał Miśko
Opublikowano
Astronauci amatorzy powrócili na Ziemię
Wodowanie kapsuły z astronautami Inspiration4.com

Zakończyła się misja czwórki amatorskich astronautów. W sabotę wieczorem czasu lokalnego kapsuła z nimi na pokładzie wodowała u wybrzeży Florydy.

Wodowanie kapsuły z czwórka astronautów amatorów miało miejsce w sobotę wieczorem czasu lokalnego u wybrzeży Florydy, zaledwie 48 km od Kennedy Space Center, czyli miejsca z którego kilka dni temu startowali na pokładzie Falcona 9. 

Dzięki SpaceX, to była niezła jazda. A to dopiero początek!, powiedział Jared Isaacman, miliarder, fundator przygody całej czwórki.

Isaacman oraz Haley Arceneaux,  Sian Proctor i Chris Sembroski łącznie w misji spędzili 71 godzin. Całośc, łącznie z wodowaniem w wodach Atlantyku przebiegła zgodnie z planem. Zaledwie pół godziny od wodowania załogę podjęła łódź Go Searcher. Następnie, po otwarciu kapsuły, astronauci amatorzy opuścili ją - pierwsza była Arceneaux - i udali się na rutynowe badania kontrolne, a następnie na konferencję prasową.

Misja, oprócz charakteru charytatywnego - zbierano datki na St. Jude Children’s Hospital - miała również charakter naukowy. W jej trakcie zbierano dane dotyczące oddziaływania mikrograwitacji na ciało ludzkie. Nie obyło się jednak również bez show. W trakcie misji załoga Crew Dragon łączyła się, między innymi, z pacjentami szpitala St. Jude, Isaacman złozył zakład na 4 tysiące dolarów o to, że Eagles zdobędą Super Bowl, a także uciął sobie pogawędkę z Tomem Cruise'm. W piątek natomiast cała załoga urządziła sobie kosmiczny mini talent show.

Misja Inspiration4 przetarła szlaki innym, planowanym na przyszłość misjom, w których udział będą brać astronauci amatorzy, między innymi pierwszej prywatnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która planowana jest na przyszły rok.

 technologia i rozrywka