Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nobel 2021 z medycyny przyznany

Michał Miśko
Opublikowano
Nobel 2021 z medycyny przyznany
Nagrody Nobla 2021

David Julius i David Patapouitian to tegoroczni nobliści w dziedzinie medycyny. Nagrodą podzielą się za za okrycie wyjaśniające, jak działają nasze zmysły. Dla wielu obserwatorów przyznanie im nagrody to niespodzianka.

Nagrodę Nobla w 2021 roku w dziedzinie medycyny zdobyli David Julius i Ardem Patapoutian. Komitet Instytutu Karolinska przyznał ją za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 milionów koron szwedzkich, co daje kwotę ok. 980 tys. euro. 

Nagroda Nobla z medycyny w 2021 roku

Tegoroczni laureaci Nobla z medycyny swoje badania prowadzili jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Przedmiotem ich zainteresowania były i są zmysły, a nagrodę otrzymali za odkrycie receptorów za pomocą których człowiek odczuwa ciepło, czy ból. Według prof. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych CSK UCK WUM w wypowiedzi dla Polska Times) tego typu odkrycia są następnie reakcją spustową dla kolejnych. 

Odkrycie tych receptorów i mechanizmów ich działania stwarza naprawdę dobre możliwości poszukiwania czynników, które mogłyby modyfikować ich działanie, co – na przykład w przypadku leczenia niektórych neuropatii – może się okazać niezwykle ważne i interesujące. Bóle związane na przykład z różnego rodzaju neuropatiami są, według mojej wiedzy, przypadłością bardzo wielu osób, mówi z kolei (również dla Polska Times) prof. Jacek Malejczyk z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, Centrum Biostruktury WUM.

Eksperci w dziedzinie medycyny nie kryją zaskoczenia taką decyzją Komitetu. Większośc z nich spodziewała się, że tegoroczny Nobel przyznany zostanie za odkrycia z dziedziny RNA lub za parcę przy odkryciu szczepionek przeciwko Covid-19. Spekuluje się również, że nagroda za pracę nad RNA może jednak zostac przyznana w dziedzinie chemii.