Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

NASA przekłada misję Artemis na 2025 rok

Michał Miśko
Opublikowano

NASA przekłada datę powrotu na Księżyc. Ale uwaga, z pierwotnie planowanej na 2024 misji, przesunięcie wynosi jedynie rok i obecnym terminem jest rok 2025.

NASA przesuwa datę ostatecznej realizacji swoich ambitnych planów powrotu człowieka na Księżyc. Z pierwotnych planów, czyli roku 2024, mówi sie teraz o roku 2025. To przesunięcie zaledwie o rok, ale ma dać Amerykańskiej Agencji Kosmicznej dodatkowy czas, który straciła na obsługę sporu sądowego z Jeffem Bezosem oraz firmą Dynetics, które zaskarżyły udział w całym przedsięwzięciu firmy SpaceX Elona Muska i całkowite wykluczenie innych oferentów.

Amerykanie ogłosili chęć powrotu na Księżyc jeszcze za czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa, w marcu 2019 roku, i wtedy rozpoczęto również zabezpieczanie środków w budżecie na ten cel - jak się dzisiaj mówi sa to jednak środki zbyt małe, aby go osiągnąć w tak krótkim czasie. Ponowna wizyta amerykańskich kosmonautów na Księżycu odbędzie się w ramach misji, która otrzymała nazwę Artemida (Artemis). Jest to nawiązanie do mitologii greckiej w której Artemida piastowała rolę bogini Srebrnego Globu.

Amerykanie chcą wysłać kolejnych ludzi na Księżyc w skomplikowanym systemie statków kosmicznych nazwanych Space Launch System, nad którymi agencja pracuje już od 10 lat. W pobliże samego naturalnego satelity Ziemi astronauci mają z kolei dostac się w kapsule o nazwie Orion, a lądowanie na jego powierzchni ma zapewnić im skonstruowany przez SpaceX Starship, na który firma Elona Muska otrzymała dostację w wysokości 2,9 miliarda dolarów. Jednak start rakiety SLS, który miał już nastąpić w 2017 roku, jest odwlekany, i obecnie przewidziany na luty 2022 roku.

To wtedy ma rozpocząć się misja Artemis I, która polegać będzie na teście całego systemu SLS oraz wyniesieniu w okolice Księżyca bezzałogowo kapsuły Orion I, która przez kilka tygodni ma krążyć wokół tego satlity w celu zbadania bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. Kolejna misja, Artemis II, ma być bliźniaczo podobna, ale wewnątrz Oriona mają tym razem znaleźć się już ludzie. Artemis II ma rozpocząć się nie prędzej jak w maju 2024 roku.

Samo lądowanie ludzi na Księżycu, według nowego harmonogramu, ma nastąpić w roku 2025. Jednak zanim to nastąpi NASA planuje również bezzałogowe lądowanie Starshipa na powierzchni Księżyca.

Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong. Zrobił to w 20 lipca 1969 roku w ramach misji Apollo 11. Dotychczas po powierzchni naturalnego satelity Ziemi stąpało 12 osób. Ostatnim z nich był Harrison Schmitt, a powierzchnię księżyca ostatni opuścił Eugene Andrew Cernan w 1972 roku (przy okazji polecam dokument Netflix na ten temat). Cernan zmarł w roku 2017.

Powrót człowieka na Księżyc to z pewnością amerykańska odpowiedź na chińskie misje jego eksploracji z 2013 i 2019 roku.