Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dawka przypominająca szczepionki na Covid-19 możliwa do podania wcześniej

Michał Miśko
Opublikowano
Dawka przypominająca szczepionki na Covid-19 możliwa do podania wcześniej
Covid-19

Rada Medyczna przy Prezesie Rady Ministrów zaopiniowała możliwość wcześniejszego podawania dawki przypominającej szczepienia przeciwko Covid-19. W tej chwili od szczepienia podstawowego musi minąć co najmniej 6 miesięcy.

Od 2 listopada każdy dorosły Polak może przyjąć dawkę przypominającą szczepionki na Covid-19. Zastrzeżenie jest jedno, od szczepienia podstawowego musi minąć, co najmniej, 6 miesięcy. Rada Medyczna przy Prezesie Rady Ministrów zaopiniowała pozytywnie możliwośc skrócenia tego okresu. Ma to związek z pogarszającym się stanem służby zdrowia, zwiększonymi potrzebami w zakresie hospitalizacji chorych u których zdiagnozowano Covid-19. W ostatnich dniach Wojewodowie wysłali również pisma do gmin i powiatów na swoim terenie z prośbą o silniejsze egzekwowanie zasad związanych z zakrywaniem ust i nosa w przestrzeniach publicznych.

W najblizszym czasie - najpewniej w przyszłym tygodniu - wydany zostanie komunikat w sprawie skrócenia okresu pomiędzy regularnym szczepieniem, a dawką przypominającą. Najprawdopodobniej okres ten zostanie skrócony o miesiąc. Eksperci rady Medycznej mają również nadzieję na zmianę polityki rządowej względem pandemii. Ma ona przede wszystkim dotyczyć wprowadzenia przepisów w świetle krórych pracodawca będzie mógł skontrolować stan zaszczepienia swoich pracowników. W przypadku w którym pracownik nie będzie legitymować się szczepieniem będzie możliwość jego przeniesienia na stanowisko, które nie jest bezpośrednio związane np. z obsługą klienta. Nowe przepisy, w zamyśle, nie będą mogły jednak dyskryminować pracownika w kwestii wynagrodzenia, a przede wszystkim samego zatrudnienia.

Podanie dawki przypominającej szczepienia na Covid-19 związane jest ze słabnięciem ochrony przeciwko ciężkiemu zachorowaniu i hospitalizacji, jaka następuje po regularnym szczepieniu z czasem. Ma to związek z pojawieniem się, a następnie dominacją wariantu delta koronawirusa na całym niemal świecie. Dawka przypominająca, jak wskazują badania, przywraca efektywność szczepienia na poziom 95 procent. W Polsce obecnie do celów dawki przypominającej stosuje się preparaty mRNA Pfizera i BioNTech oraz Moderny. Nie ma znaczenia jaką szczepionką pacjent szczepił się w trakcie szczepienia regularnego.