Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

EMA wydała pozytywną rekomendację w sprawie szczepień dzieci od 5 roku życia

Michał Miśko
Opublikowano
EMA wydała pozytywną rekomendację w sprawie szczepień dzieci od 5 roku życia
Covid-19

Europejska Agencja Leków wydała dziś (tj. w czwartek, 25 listopada) pozytywną rekomendację dotyczącą szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

O godzinie 9 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków w sprawie rekomendacji szczepień przeciwko Covid-19 w grupie wiekowej 5-11 lat. O posiedzeniu poinformował na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Po godzinie 13 wiemy już, że decyzja jest pozytywna i daje zielone światło krajowym regulatorom w Europie na wdrożenie szczepień dzieci w wieku powyżej 5 lat.

Wyniki badań nad szczepionkami i ich zastosowaniem w tej grupie wiekowej opublikowane zostały przez Pfizer i BioNtech we wrześniu. Wynika z nich, że użycie szczepionki jest bezpieczne i skuteczne.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki badano na dzieciach po podaniu im dwóch dawek po 10 mikrogramów każda, czyli ok. jednej trzeciej dawki dla dorosłego pacjenta. Odstęp pomiędzy dawkami jest taki sam i wynosi trzy tygodnie. Odpowiedź immunologiczna organizmu, według oświadczenia firm Pfizer i BioNTech, w przypadku opisywanej grupy wiekowej była bardzo dobra, porównywalna z tą, jaką zaobserwowano wśród osób w wieku 16-25.

Zaobserwowane niepożądane odczyny wśród dzieci również pokrywały się z tymi, które obserwowano wśród populacji dorosłych i są to podwyższona temperatura, ból w miejscu wkłucia, ból głowy i mięśni, czy dreszcze. W pierwszym komunikacie Pfizer i BioNTech nie podały żadnych bliższych informacji na temat przebiegu badań klinicznych w tej grupie wiekowej.

Dzieci w wieku powyżej 5 lat szczepi się już, między innymi, w Stanach Zjednoczonych. Pfizer zapowiedział dalsze prowadzenie badań nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki u dzieci poniżej 5 roku życia.