Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowy wariant koronawirusa znacznie różni się od pierwotnego

Michał Miśko
Opublikowano

Nowy wariant otrzymał oznaczenie B.1.1.529 i został zidentyfikowany pierwotnie w Afryce Południowej.

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który otrzymał oznaczenie B.1.1.529, znacznie różni się od tego z którym borykaliśmy się pierwotnie, alarmują badacze, którzy mieli juz okazję bliżej się mu przyjrzeć. Ten sam wariant, pierwotnie znaleziony w Afryce Południowej, pojawił się już w Hong Kongu i Botswanie.

Afrykański naukowiec, Tulio de Oliveira, w trakcie briefiengu medialnego powiedział, że nowy wariant zawiera ponad 30 mutacji kolca (nazywanego również białkiem szczytowym), czyli elementu odpowiadającego za wejście wirusa do komórki docelowej. To znacznie więcej, niż miał wariant delta, który w krótkim czasie stał się dominującym wariantem i spowodował osłabienie skuteczności dostępnych szczepionek. WHO ma spotkać się w sprawie omówienia nowej sytuacji jeszcze dziś (26 listopada). 

W bazach danych genom nowego wariantu pojawił się po raz pierwszy 22 listopada. Najwięcej przypadków znajduje się obecnie w regionie Gauteng, w Afryce Południowej, czyli gęsto zaludnionym terenie tego kraju - blisko 16 milionów mieszkańców.

aktualizacja, 26.11.2021, godz. 19:20 - pierwszy przypadek nowego wariantu ujawniony w Europie wystapił w Belgii, poinformował Reuters. WHO, według nowego nazewnictwa, nadało mu nazwę omikron.