Wydrukuj tę stronę
Nobel z medycyny i fizyki przyznany
Nobel z medycyny i fizyki przyznany
  • Nauka
  • Opublikowano

Nobel z medycyny i fizyki przyznany

Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizyki. Badania tych naukowców mogą okazać się przełomowe.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny są James P. Allison i Tasuku Honjo. Laureatów ogłoszono 1 października. Zostali oni nagrodzeni za niezależne od siebie badania i odkrycie przeciwnowotworowej terapii, która polegać ma na hamowaniu negatywnej regulacji immunologicznej. W wielkim skrócie odkryto sposób na zwolnienie swego rodzaju hamulca, co spowoduje uwolnienie komórek odpornościowych organizmu i ich atak na komórki nowotworowe. Obydwaj uczeni, jak informuje komunikat Instytutu Karolinska, odkryli różne strategie wyłączania hamulców układu immunologicznego, które to mogą być stosowane w leczeniu raka.

Komunikat dotyczący przyznania Nagrody Nobla w 2018 roku w dziedzinie medycyny

Nagrodę w dziedzinie fizyki (laureatów ogłoszono 2 października) zdobyli z kolei Arthur Ashkin, Gerard Mourou i Donna Strickland. Naukowców uhonorowano za przełomowe badania w dziedzinie fizyki laserów. Arthur Ashkin zdobył uznanie kapituły Nagrody Nobla za optyczne pęsety i ich zastosowanie w biologii. To swego rodzaju świetlna pułapka dla w którą można złapać przeznaczone do badania obiekty. Mourou i Strickland podzielą się drugą połową nagrody za badania nad metodą generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich optycznych impulsów. Z ich pomocą można śledzić bardzo szybkie procesy w fizyce i chemii.

Komunikat dotyczący przyznania Nagrody Nobla w 2018 roku w dziedzinie fizyki
GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy