Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Do Układu Słonecznego dotarł obiekt zwiadowczy obcej cywilizacji? Być może
Do Układu Słonecznego dotarł obiekt zwiadowczy obcej cywilizacji? Być może
  • Nauka
  • Posted

Do Układu Słonecznego dotarł obiekt zwiadowczy obcej cywilizacji? Być może

Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. No, prawdę mówiąc, nie twierdzą tego, a postawili taką hipotezę.

Kosmiczny obiekt przypominający cygaro został zaobserwowany po raz pierwszy w granicach Układu Słonecznego w październiku 2017 roku przez teleskop Pan-STARRS 1 zlokalizowany na Hawajach. Naukowcy zaczęli spierać się wtedy czym jest tajemniczy gość w naszym układzie planetarnym, i tak jedni twierdzili, że asteroidą, inni, że kometą. W końcu doszli jednak do porozumienia, że kosmiczne cygaro jest nowym rodzajem międzygwiezdnych obiektów.

Naukowcy z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics w swoich najnowszych rozmyślaniach postawili hipotezę, że podłużny obiekt podróżujący pomiędzy gwiazdami może być dziełem obcej cywilizacji i być czymś w rodzaju zasilanej żaglem słonecznym sondy, która docelowo ma za zadanie zbieranie informacji o naszej planecie. Swoją teorię opierają na nietypowym przyśpieszeniu jaki dostał obiekt podróżując i ostatecznie opuszczając nasz Układ Słoneczny w styczniu tego roku, a także jego nieregularnej trajektorii lotu (to z kolei może sugerować, że misja sondy zakończyła się). Naukowcy wskazują, że podobne sondy z wykorzystaniem żagla słonecznego są już także dziełem człowieka. Mowa tutaj o eksperymentalnej, japońskiej sondzie kosmicznej (IKAROS), której start nastąpił w 2010 roku. Kosmiczny obiekt nazwany przez uczonych Oumuamua, co oznacza w języku hawajskim posłańca z dalekiej przeszłości, jest pierwszym kosmicznym obiektem kiedykolwiek zaobserwowanym w naszym układzie planetarnym, który pochodzi oryginalnie spoza tego układu.