Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Najbardziej depresyjny dzień w roku to bzdura
Najbardziej depresyjny dzień w roku to bzdura
  • Nauka
  • Posted

Najbardziej depresyjny dzień w roku to bzdura

Serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizyjne od wczoraj trąbią o najbardziej depresyjnym dniu w roku, czyli popularnym blue monday, który w tym roku ma wypadać dziś, czyli 21 stycznia. To totalna bzdura.

W roku 2019 blue monday, jak z angielskiego nazwany został najbardziej depresyjny dzień w roku, przypadać ma na 21 stycznia. Ma to wynikać z pseudonaukowego wzoru, stworzonego w 2005 roku przez psychologa Cliffa Arnalla.

Wzór nie ma jednak z nauką nic wspólnego, niczego nie wyznacza, ani niczego nie udowadnia, jest wewnętrznie niespójny, a próba jego obliczania prowadzi do kuriozalnych wyników - ze względu na zastosowanie arbitralnych, niepoliczalnych zmiennych. Nic dziwnego, bo ten pseudonaukowy zlepek liter i cyfr stworzony został jako narzędzie marketingowe. W 2004 roku do Arnalla, który w tamtym czasie prowadził zajęcia z psychologii na Uniwersytecie Cardiff, zgłosiła się firma reprezentująca biuro podróży. Miał on poprawić w jakiś sposób ich niezbyt dobre, styczniowe wyniki sprzedaży i w ten sposób stworzył coś, co sam nazywał wzorem na najlepszy dzień na kupno wycieczki. Sprawę bez głębszej refleksji szybko podchwyciły media, który taki, rzekomo najsmutniejszy dzień w roku ochrzciły blue monday i tak sprawa zaczęła żyć swoim własnym życiem. Wieść niesie, że owe biuro podróży chciało nawet jeszcze bardziej uwiarygodnić swój wzór poprzez opłacenie jakiegoś naukowego autorytetu w zamian za jego poparcie, ale nikt na taką ofertę nie przystał.

W 2018 roku, najwyraźniej zmęczony już całą sprawą i ciągłym wplataniem swojego nazwiska w tę, niezbyt chlubną, sprawę Arnall, rozpoczął kampanię mającą na celu zaprzestanie rozpowszechniania mitu, który sam kilkanaście lat wcześniej stworzył. Idea słuszna, z pseudonaukowymi teoriami w przestrzeni publicznej należy walczyć, gdyby nie to, że Cliff Arnall, po raz kolejny, robi to przy współudziale (tym razem) linii lotniczych Virgin Atlantic i biura podróży Virgin Holidays. Tym razem chodzi o to, aby pokazać ludziom, że styczeń tak naprawdę nie jest depresyjny. Jest dobrym czasem na rozpoczynanie czegoś nowego. Na przykład podróży. Koniecznie ze spółkami grupy Virgin..