Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Branża technologiczno - rozrywkowa wspiera odbudowę Notre Dame
Branża technologiczno - rozrywkowa wspiera odbudowę Notre Dame Katedra Notre Dame została doskonale odwzorowana w grze Assassin's Creed Unity
  • Nauka
  • Opublikowano

Branża technologiczno - rozrywkowa wspiera odbudowę Notre Dame

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Dzień dość szczególny po tym, jak w pożarze zniszczona została część paryskiej katedry Notre Dame. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział już odbudowę tego niezwykłego zabytku, a wsparcie zaoferowały także firmy z branży technologicznej i rozrywkowej.

Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, Notre Dame, została częściowo zniszczona przez pożar jaki wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. I chociaż nie spełnił się, na szczęście, najbardziej czarny scenariusz i nie doszło do całkowitego zniszczenia tego wspaniałego zabytku, to jednak skala strat jest wciąż ogromna. Francuski prezydent, Emmanuel Macron, zapowiedział odbudowę katedry, która ma potrwać pięć lat (eksperci twierdzą, że nie będzie to możliwe), a wsparcie tego przedsięwzięcia zadeklarowało już mnóstwo firm oraz osób prywatnych. Finasowe wsparcie odbudowy Notre Dame zadeklarowały także największe firmy z branży technologicznej i rozrywkowej.

Disney, czyli jedna z największych firm świata, zadeklarował pomoc w wysokości 5 milionów dolarów. Robert Iger, CEO Disneya od 2005 roku powiedział, że Notre Dame, stojące w sercu Paryża, od wieków definiuje piękno i nadzieję zajmując szczególne miejsce w historii ludzkości. Wsparcie zadeklarował także serwis randkowy Badoo, który ma przekazać wszystkie kwietniowe zyski pochodzące z 22 milionowej społeczności swoich francuskich użytkowników. Wcześniej wsparcie dla odbudowy Notre Dame zadeklarowała także firma Apple oraz miliarder François-Henri Pinault. Stojący na czele Groupe Artemis przedsiębiorca przekaże na ten szczytny cel aż 100 milionów euro.

Wsparcie zadeklarował także Ubisoft, francuski wydawca i producent gier komputerowych, w tym gier w cyklu Assassin's Creed. Oprócz przekazania kwoty ponad pół miliona euro, Ubisoft udostępnia do pobrania, za darmo, i do 25 kwietnia, osadzoną w czasach rewolucji francuskiej Assassin's Creed Unity.

Assassin's Creed Unity miało swoją premierę w 2014 roku. Gra została wydana na PC, PlayStation 4 i XBox One. Jej akcja rozgrywa się w Paryżu w czasach rewolucji francuskiej. Gracz wciela się w obywatela francuskiego o imieniu Arno Dorian, członka bractwa asasynów. Przybrany ojciec głównego bohatera zostaje zamordowany, a Arno stara się go pomścić i dowiedzieć kto za tym stoi. Dołącza do zakonu asasynów. To ósma część z głównej serii gier Assassin's Creed.

W projekt odbudowy angażują się także osoby prywatne wpłacając środki na specjalne konta, uruchamiając zbiórki. Mieszkańcy Moskwy swoje wsparcie wyrazili w dość niecodzienny sposób pozostawiając po prostu gotówkę na odbudowę zabytku pod budynkiem ambasady Francji. Szacuje się, że w sumie zebrano już około miliarda euro.

Notre Dame (Notre-Dame de Paris) to gotycka archikatedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej nazwa oznacza Naszą Panią i odnosi się do Marii, Matki Bożej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (od roku 1163 do 1345). Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry - pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej - przechowywane są relikwie korony cierniowej (za Wikipedia).