Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Amerykanie znów polecą na księżyc
Amerykanie znów polecą na księżyc National Aeronautics and Space Administration
  • Nauka
  • Opublikowano

Amerykanie znów polecą na księżyc

NASA ponownie wyśle człowieka na księżyc. Już w 2024 roku.

 Amerykanie chcą wrócić na księżyc. Jeszcze w marcu tego roku administracja prezydenta Donalda Trumpa nakazała Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) przygotowanie takiej misji z datą realizacji na 2024 rok. Na powierzchni księżyca ma tym razem stanąć, oprócz mężczyzny, także kobieta. Aby zrealizować ten cel prezydencka administracja zwróciła się do Kongresu o dodatkowe środki na jego realizację. NASA z planowanego na 2020 rok budżetu ma otrzymać dodatkowe 1.6 miliarda dolarów. W tym celu konieczna będzie korekta ustawy budżetowej na przyszły rok. Ameryka ma wrócić na księżyc w wielkim stylu, a następnie polecieć na Marsa, tak przynajmniej twierdzi na Twitterze prezydent Trump.

Ponowna wizyta amerykańskich kosmonautów na księżycu odbędzie się w ramach misji, która otrzymała nazwę Artemida (Artemis). Jest to nawiązanie do mitologii greckiej w której Artemida piastowała rolę bogini Srebrnego Globu.

 Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong. Zrobił to w 20 lipca 1969 roku w ramach misji Apollo 11. Dotychczas po powierzchni naturalnego satelity Ziemi stąpało 12 osób. Ostatnim z nich był Harrison Schmitt, a powierzchnię księżyca ostatni opuścił Eugene Andrew Cernan w 1972 roku (przy okazji polecam dokument Netflix na ten temat). Cernan zmarł w roku 2017.

NASA nie zdradziła ile wyniesie koszt misji Artemida. Roczny budżet Amerykańskiej Agencji Kosmicznej to ok. 21 miliardów dolarów.

Powrót człowieka na księżyc to z pewnością amerykańska odpowiedź na chińskie misje jego eksploracji z 2013 i 2019 roku.