Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Jest wreszcie szansa na skuteczne leczenie Eboli
Jest wreszcie szansa na skuteczne leczenie Eboli Wirus Eboli
  • Nauka
  • Posted

Jest wreszcie szansa na skuteczne leczenie Eboli

Amerykańska firma biotechnologiczna, Regeneron Pharmaceuticals, opracowała lek, który w testach wykazuje wyjątkową skuteczność w walce z gorączką krwotoczną, zwaną potocznie Ebola. Byłby to znaczny przełom w walce z tym wirusem, dotychczas bowiem nie udało się jeszcze znaleźć skutecznego leku, ani szczepionki na tę chorobę.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy epidemia wirusa Eboli w Demokratycznej Republice Konga wywołała ponad 2800 zachorowań. 1800 spośród tych osób zmarło. Śmiertelność w trakcie tej epidemii dochodzi do 70 procent. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia to druga największa epidemia wirusa Eboli w historii.

Regeneron Pharmaceuticals, amerykańska firma branży biotechnologicznej, jest jednak w trakcie testów leku, który wykazał wyjątkową skuteczność i choć to wciąż wstępne dane to wskaźniki przeżycia dla preparatów oznaczonych jako REGN-EB3 i mAb114 wynosiły odpowiednio 71 i 66 procent. Dotychczas stosowane w przypadku Eboli leki mogły wykazać się skutecznością rzędu 51 i 47 procent. Dodatkowo, pacjenci, którym podawano wspomniany wcześniej lek, a do szpitala trafili z niskim stężeniem wirusa,  wykazywali aż 94 procent szans na wyzdrowienie. Według danych WHO średni wskaźnik śmiertelności osób zarażonych wirusem gorączki krwiotocznej wynosi 50 procent.

Pierwsze przypadki choroby opisano w roku 1976 w Zairze, w okolicach Yambuku, nad rzeką Ebola. Choroba, którą wywołał szczep Zaire, cechowała się bardzo wysoką śmiertelnością – spośród 318 chorych 280 (88 procent) zmarło. Zarażenie tym wirusem charakteryzuje się objawami podobnymi do tych, jakie daje wirus grypy, czyli wysoka temperatura ciała, bóle mięśni i biegunka. W miarę postępu choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, bóle klatki piersiowej oraz głowy, a także wysypka. W szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może nawet w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem, a nawet doznawać zaburzeń psychicznych. Ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych. Zarażenie następuje po bezpośrednim kontakcie z chorym, chociaż choroba może także przenosić się innymi drogami. Okres choroby trwa do ok. 2 tygodni.