Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Sonda: 30 lat po zakończeniu emisji. Premiera już 28 września
Sonda: 30 lat po zakończeniu emisji. Premiera już 28 września
  • Nauka
  • Posted

Sonda: 30 lat po zakończeniu emisji. Premiera już 28 września

28 września swoją premierę mieć będzie kolejny dobry materiał od Retro Gralnia.

Już 28. września - w przeddzień trzydziestej rocznicy śmierci twórców SondyRetro Gralnia zaprasza na materiał poświęcony w całości temu programowi nadawanemu w telewizji przez ponad dekadę. Współtwórcami programu są autorzy strony Sonda - Program telewizyjny 1977-1989 oraz Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery we Wrocławiu.

W 1989 roku nakręcono ostatnie odcinki programu popularnonaukowego Sonda. 30 lat po zakończeniu emisji to wspomnienie o autorach tego programu, zachowanych odcinkach, wywiadach prasowych związanych z Sondą, a także o kulisach powstawania tego programu. Nie zabraknie też materiałów dotyczących mikrokomputerów dekady lat 80. Fanom retro we wszelkiej postaci nie potrzeba chyba lepszej zachęty.

Retro Gralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców ogromnej ilości sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie. Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem Retro Gralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

Z inicjatywy Retro Gralni powstało także wrocławskie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Stacjonarna placówka, powstała z początkiem września 2017 roku, otwarta jest od czwartku do niedzieli, a odwiedzającym udostępniono do zwiedzania wystawę złożoną z ponad dwustu ciekawych eksponatów, w tym kilkudziesięciu zabytkowych konsol i komputerów w drugiej połowy XX wieku oraz kilkanaście stanowisk do grania – zarówno na starych konsolach, komputerach, jak i automatach arcade.